Knarkkurir fick tio år
HELSINGBORG. En 30-årig man från Uddevalla dömdes på onsdagen till tio års fängelse för att ha smugglat 3,7 kilo kokain.
Mannen fastnade i Helsingborgstullen i december förra året. Narkotikan fanns i en kameraväska. 30-åringen hävdar att han åtog sig att smuggla narkotikan åt en man som hotat honom och för att bli kvitt en större skuld. 30-åringen har berättat att han insåg att det var frågan om något kriminellt men förnekar att han kände till att det rörde sig om narkotika.
Tingsrätten betvivlar sanningshalten i 30-åringens historia och dömer honom nu till maxstraffet tio års fängelse för grov narkotikasmuggling. Mannen slipper dock utvisning efter avtjänat straff. Tingsrätten tar bland annat hänsyn till att han har en höggravid sambo.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus