Europas bästa park finns i Helsingborg
På onsdagen fick Sofiero som första park i Sverige ta emot den prestigefyllda utmärkelsen Europe's Best Park 2010. Glädjen stod högt i tak i hela Kulturhelsingborg, men gladast av alla var nog Sofieros strävsamma personal.
Bildmaterial
Solen lyste på Sofiero i går mitt i regnet och dimman när parken som första svenska park fick utmärkelsen Europe's Best Park. "Fullständigt fantastiskt", sa park- och trädgårdschef Cecilia Wånge som fick äran att ta emot prisplaketten.
Greveparet Gunnila och Carl Johan Bernadotte fanns givetvis på plats för att få uppleva Sofieros utmärkelse – det var ju trots allt Carl Johan Bernadottes föräldrar som gjorde parken till vad den är än i dag. Matthias Bong till vänster och Johnny Persson ur Sofieros stab assisterar med regnskydden.
Tävlingsarrangören representerades av företagets marknadschef vid huvudkontoret i Schweiz, Nicole Wehn som också presenterade vinnarna, och juryn av Richard Aulin, Briggs and Stratton, Sverige, och Helen Crowe-Blomgren, Informedia Communications. Konferencier var trädgårdsjournalist, författare med mera Gunnel Carlson.
Denna den allra sista dagen i marsmånaden liknade Sofieros slottspark mest en John Bauers trollskog, höljd som den var i dimma och regn. Men om några veckor ska den väl börja göra skäl för utmärkelsen Europe's Best Park.
"En fantastisk dag för Helsingborg", tyckte kommunstyrelsens ordförande Peter Danielsson mitt i paraplyvimlet.
Både gäster och personal trakterades som sig bör vid festliga tillfällen med bubbel i glasen, husfru Ulrika Ottey serverar informatör Matilde Hall.
Sol i hjärta, sol i sinne – Cecilia Wånge, park- och trädgårdschef på Sofiero strålade av glädje över parkens utmärkelse: "Fullständigt fantastiskt!". Och kommunstyrelsens ordförande Peter Danielsson delade både hennes uppfattning och glädje.
Så bedöms parkerna
Allmänt intryck/omgivning/parkkvalitet
Skötsel och underhåll
Design/arkitektur/originalitet
Tillgänglighet
Evenemang och attraktioner
Europe's Best Park
Tävlingen om vackraste park går i Frankrike, Italien, Storbritannien, Sverige, Polen och Tyskland. Juryerna består av olika trädgårdsexperter som bedömer tävlingsbidragen efter kriterierna
#allmänt intryck/omgivning/parkkvalitet,
#skötsel och underhåll,
#design/arkitektur/originalitet,
#tillgänglighet,
#evenemang och attraktioner.
Sofiero segrade med överlägsna 195 poäng, på andra plats kom Les Jardins d'Argences i Argences, Frankrike med 153 poäng, och på tredje plats kom Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego i Warszawa, Polen med 151 poäng.
Det är fjörde året parkerna tävlar i Europafinal.
HELSINGBORG. I strilande regn och tilltagande dimma samlades gäster och honoratiores, kommunledning och parkpersonal nedanför slottstrappan prick klockan elva. Minuterna tidigare hade personalen fått veta det som skaran under paraplyerna än så länge bara anade:
— And the winner is... Sofiero slottspark in Helsingborg, Sweden!
Förra året utsågs Sofiero till Sveriges vackraste park i en nationell omröstning. Tävlingen, som arrangeras av trädgårdsföretaget Briggs and Stratton, hålls i sex europeiska länder, och vinnarna i respektive land går vidare till Europafinal om titeln Europe's Best Park.
— Sofiero är en värdig vinnare med sina fantastiska trädgårdar och välskötta gräsmattor. Parken är ett totalt konstverk med omfattande historia, sa prisutdelare Nicole Wehn som är marknadschef på Briggs and Strattons huvudkontor i Schweiz.
Priset utgörs förutom av ära och berömmelse, av en plakett som förkunnar utmärkelsen. Den fick park- och trädgårdschefen Cecilia Wånge ta emot, och konferencier Gunnel Carlson undrade om hon kände ansvaret tynga på axlarna.
— Nej, tvärtom, det känns som ett lyft, nästan lite som att flyga, att få en sådan här utmärkelse, sa Cecilia Wånge som var så glad att hon hade svårt att stå stilla.
— Vi är många om planering och arbete här, men grunden är ändå lagd av kronprinsparet Margareta och Gustav Adolf, det är deras formspråk och arv vi förvaltar, ett unikt möte mellan engelsk trädgårdskonst och nordiskt ljus och nordisk natur.
Och kulturnämndens ordförande Anders Lundström gick omkring i regnstrilet och myste.
— När Sofiero utnämns till Europas vackraste park är det lätt att drabbas av glädjefnatt. Det är en historisk händelse för Sofiero och en märkesdag för Helsingborg.
— Vi vill ju ligga i topp, vi var Sverigetopp i fjol och nu är vi Europatopp. Klart vi har glädjefnatt!
Och för att det inte ska undgå någon enda besökare, att Sofiero i alla fall under detta året är Europas bästa park, sitter plaketten på plats vid entrén i morgon när parken öppnar för säsongen.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus