Reseledaren: Vi hjälpte barnfamiljer och gamla först
Efter sex veckor i Marocko skulle reseledaren Kim Wennerström, 22 från
Helsingborg, åka tillbaka till Sverige tillsammans med 400 charterresenärer.
Nu sitter alla i stället fast på hotell i Agadir.
Bildmaterial
Kim Wennerström vid hotellet i Agadir där han och resenärerna sitter fast.
Kim Wennerström, reseledare från Helsingborg, sitter fast i Marocko.
Kim Wennerström såg till att barnfamiljer och äldre fick checka in först på de tillfälliga hotellen i Agadir.
Askmolnet
Askmolnet från isländska vulkanen Eyjafjallajökulls utbrott år 2010 orsakade stora problem för flygtrafiken i Europa. Den 21 maj 2011 fick vulkanen Grimsvötn ett utbrott som också påverkar flyget.
SKÅNE. — Det var den sista semesterveckan för Ving den här säsongen, berättar Kim Wennerström.
I går torsdag skulle han ha flugit hem till Sverige tillsammans med 400 resenärer från hela Sverige som semestrar i Marocko. Majoriteten turistade i Agadir, men en gjorde rundresor. Omkring hälften av resenärerna reser med Ving och hälften med Apollo.
Men istället för en smidig hemresa blev det några osäkra timmar på flygplatsen.
— Man checkade in flera flyg ändå. Vi var incheckade och alla hade gått igenom passkontrollen. Det sista alternativet var att vi skulle landa i Tyskland eller Norge. Sedan fick vi information om att vi var tvungna att ta oss till Agadir igen. Det var jobbigast för barnfamiljerna och de trötta barnen vid gaten, berättar han.
Resebolagen lyckades få fram två hotell där man kunde husera resenärerna. Framförallt barnen var trötta och hungriga. Barnfamiljer och äldre resenärer checkades in först på hotellen för att kunna vila ut.
På fredagseftermiddagen hade man ännu inte fått besked om när man kan starta.
— Men det är väl risk för att det inte blir förrän på söndag eller måndag.
Hur har resenärerna reagerat?
— De är trötta så klart. Efter de problem som varit måste jag ändå säga att det har varit positivt bemötande. Det är klart att det diskuteras bakom ryggen, men känslan är att det ändå är rätt positivt, säger Kim Wennerström.
De strandade resenärerna fick låna resebolagets telefoner för att ringa anhöriga och även två datorer för att kunna mejla hem. Ett par, tre personer fick även problem med att deras mediciner tog slut.
— Vi ordnade med Apotek så att allt skrevs ut. Nu ska alla ha mediciner så att det räcker.
Vad tycker du själv om att inte komma hem?
— Det är klart att det är irriterande. Jag hade verkligen sett fram emot att träffa familj och vänner. Det är jättetråkigt. Det är alltid skönt att komma hem när man har sett fram emot det. Och så har jag ett nytt jobb som börjar om några dagar.
Hur tror du att händelsen påverkar chartern? Vågar man boka en resa till sommaren nu?
— Jag tror inte att det påverkar chartern. Jag tror att man tänker att det hade varit värre om man varit här själv. Det här är en naturkatastrof. Och kanske bygger flyget om sina motorer så att de klarar sånt här?
Så du tror inte att det är dödsstöten för chartern?
— Oh nej!







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus