Flygstoppet och miljön
Att det inte är några flygplan i luften påverkar miljön. Frågan är hur mycket? Vi har bett docent Stefan Gössling, transportforskare på Institutionen för Service Management vid Campus, resonera lite kring detta.
SKÅNE. Vad innebär det för miljön att stora delar av Europas flygtrafik nu står stilla?
— Jag och min kollega Paul Peters, som är en av världens främsta transportforskare, räknade lite på det i måndags. Stoppet gör cirka 0,5 megaton koldioxid per dygn, alltså 500 000 ton, svarar Stefan Gössling.
— Vi har då inte bara räknat med flygtrafiken inom Europa utan även inkommande och utgående trafik till andra kontinenter. Flygstoppet får alltså global effekt eftersom det även drabbar flyg som inte berörs geografiskt av askmolnet.
Vad motsvarar 500 000 ton koldioxid, för att siffran ska bli begriplig?
— Varje svensk släpper årligen ut ungefär 7 ton koldioxid. Det kan man använda som jämförelse.
En snabbslagning på kalkylatorn visar att flygstoppet besparar miljön motsvarande 71 500 svenskars årsutsläpp varje dag.
— Det är ganska imponerande siffror, tycker Stefan Gössling.
Det blir väl mätbara effekter på miljön?
— Inte nödvändigtvis, för dels innebär vulkanpartiklarna som är ute i stratosfären en avkylning, dels medför själva vulkanutbrottet utsläpp av koldioxid. Det här har ingen räknat på än, vad jag kan se. Det är inte så lätt att räkna på plus och minus.
Så det är svårt att i dagsläget säga vilken långsiktig betydelse flygstoppet får?
— Ja. Vid andra kriser har man sett en upptrappning av den trend som fanns innan krisen. Sannolikt blir det alltså som vanligt efter flygstoppet. Det blir kanske till och med lite extra flygresor, för att folk inte har hunnit med det de ska.
Eventuellt kan en del människor, som har fått avboka semesterresor och hitta inhemska alternativ, upptäcka att det är minst lika fint att semestra inom Sverige, funderar Stefan Gössling.
— Det är för tidigt att uttala sig om detta. Vi får se.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus