Fredsaktivist överklagar till högsta domstolen
Malmö. En man som dömts att betala 78 000 kronor i skadestånd till Malmöföretaget Aimpoint vänder sig nu till Högsta domstolen.
I november 2008 hoppade han över stängslet till Malmöföretaget i en protestaktion mot dess leveranser av bland annat rödpunktssikten till den amerikanska armén.
Han greps snabbt av polis, men företaget krävde honom efteråt på cirka 250 000 kronor i skadestånd. Den första domen, från Eskilstuna tingsrätt, överklagades till Svea hovrätt, men nu är mannen alltså även missnöjd med hovrättsdomen.
"Det är inte värdigt ett demokratiskt rättssamhälle att döma en fredsaktivist till tiotusentals kronor i skadestånd för att ha klättrat över ett stängsel", skriver han i ett pressmeddelande.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus