Utbildningsstöd gick till familjeresa
Sverigedemokraternas ledare i Region Skåne, Björn Söder, godkände en resa med
familjen till Stockholm för SD:s politiske sekreterare Jens Leandersson.
Reseräkningen betalades av regionen. Detta och andra exempel på hur partiet
redovisar sina utgifter ska nu granskas av regionen.
Val 2010
Artiklar om valet på din ort: Båstad
• Bjuv • Helsingborg
• Höganäs • Klippan
• Landskrona • Perstorp
• Svalöv • Åstorp
• Ängelholm • Örkelljunga
• Regionvalet
Skåne. Sverigedemokraten Jens Leandersson tar med familjen på weekendresa till Stockholm för regionens pengar och tycker det jämnar ut sig med att han inte tar ut arvode för något annat.
Björn Söder tycker att det är helt okej att regionen betalar besynnerliga hotellräkningar åt SD-politiker från andra delar av landet, eftersom han själv vet att de egentligen är korrekta.
Sverigedemokraterna i Region Skåne resonerar kring skattepengar ungefär som om det var deras egen lilla hushållskassa.
I gårdagens genomgång av hur partierna använder Region Skånes utbildningsstöd visade tidningen att det finns ett stort utrymme för godtycke och egna lösningar. Det saknas tydliga regler för hur stödet får användas men en minsta gemensam nämnare är att det ska handla om frågor som har med Region Skåne att göra.
En granskning av reseräkningar och verifikationer från Sverigedemokraterna visar att SD har använt en del av utbildningsstödet för att bygga upp partites organisation runt om i landet. De tre anställda politiska sekreterarna har tillsammans med gruppledaren Björn Söder rest runt i landet flitigt. Inför valet till Europaparlamentet var det till exempel region Skånes utbildningsstöd som fick bekosta en del av deras valkampanj. Under några veckor våren 2009 besökte de Jönköping, Linköping, Norrköping, Örebro, Varberg, Halmstad, Falkenberg, Värnamo och flera andra städer. Och reseräkningarna gick till kontot för utbildningsstöd.
Men det handlade inte enbart om torgmöten och EU-valkampanj, hävdar Björn Söder.
– Det är inget fel att man slår två flugor i en smäll när man ändå har något annat inbokat där. Men huvudsyftet var att träffa andra som ska ställa upp i sina landsting. Dessutom hämtar vi information från andra landsting som vi har nytta av.
Vid många av de resor och möten som regionpolitikerna från SD är ute på har partiledaren Jimmie Åkesson varit med. Trots att han inte är Skånepolitiker, återfinns hans namn ofta på de inlämnade hotellfakturorna. Det beror enligt Björn Söder på att Åkesson har varit assistent åt regionpolitikerna under en tid. Eller att han har varit viktig i det regionpolitiska arbetet. Eller att han helt enkelt blivit felbokad.
Felbokade på något sätt har också en rad andra personer blivit när deras hotellvistelser har bekostats av skånska skattebetalare. Boråsaren William Petzäll bodde till exempel på skånsk räkning när SD höll kommunpolitisk konferens i Gävle.
Björn Söder tycker inte det spelar någon roll vem som står som boende på hotellfakturan. Det viktiga är att antalet rum motsvarar det antal som Region Skåne ska betala. Och det gör det, försäkrar Björn Söder. Han menar att det kan vara så att någon skåning har bytt rum med Petzäll och hamnat på någon annans räkning.
Samma inställning till hur offentliga medel kan redovisas, har Jens Leandersson. Han är anställd som politisk sekreterare för SD i Region Skåne och bland annat ordförande i partiets tunga södra distrikt.
I oktober 2008 tog Jens Leandersson med sig familjen till Stockholm. Han köpte ett paket för 2440 kronor med hotell, tunnelbana och en rad andra ingredienser för familjen. Efter Stockholmsbesöket lämnade Leandersson in en reseräkning på 6500 kronor inklusive en del måltider och milersättning.
Det är partiernas gruppledare som har ansvaret för att kontrollera och attestera de räkningar som ska belasta kontot för utbildningsstöd. Björn Söder som har skrivit sin signatur på räkningen, säger först att han vet att Jens Leandersson aldrig tar några privata kostnader på regionen. Sedan säger han att det måste ha varit ett speciellt ömmande fall som gjorde att han tvingades ta med sin son.
– Detta är i så fall reglerat och godkänt av mig. Jag har varit väldigt noga med sådant, säger Björn Söder.
Jens Leandersson tycker också att familjens Stockholmsvistelse är korrekt reglerad. Han menar att han har avstått från andra ersättningar i något sammanhang och att det därmed jämnar ut sig. Att det inte syns någonstans i redovisningen ser han inte som ett problem.
– Det här är naturligtvis inte okej, säger Peter Back, ekonom på Region Skånes enhet för koncernekonomi.
Om inte personerna på en hotellfaktura stämmer, måste fakturan kompletteras med de namn som fakturan verkligen avser, enligt vedertagna regler. Och om det finns privata inslag i en reseräkning, så måste det redovisas tydligt från början. Enligt Peter Back är det omöjligt för regionens tjänstemän att detaljgranska alla handlingar.
– Systemet bygger på att den som attesterar kontrollerar att uppgifterna är riktiga och korrekt redovisade, säger Peter Back.
– Men när vi får kännedom om något sådant här, måste vi naturligtvis ta tag i det och titta närmare på det.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus