Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 8 augusti 2010 kl. 04:00

Deras politiska liv hänger på kryssen

För en del politiker är personvalet enda chansen att komma in i riksdagen, Region Skåne eller kommunfullmäktige. Möt några av dem här.


Bildmaterial

Visitkort med vallöften, fröpåsar och inte minst bloggar, Facebook och andra sociala medier på nätet - politikerna väljer många vägar i jakten på väljarnas kryss.

HD/NST 

Thomas Finnborg (S).HD/NST Niklas Gustavsson

Marie Weibull Kornias, sjua på M-valsedeln. Britt-Mari Olsson

Sven Yngve Persson, sexa på M-valsedeln.HD/NST Sven-Erik Svensson

Personval

Personvalet testades först i samband med 1994 års kommunval. Helsingborg var en av försökskommunerna.

Möjligheten att personrösta infördes sedan för alla i 1995 års EU-parlamentval och därpå i de allmänna valet 1998.

Den som vill kan ge en kandidat en särskild personröst genom att sätta kryss i rutan framför namnet på valsedeln. Man får bara personrösta på en kandidat. Personrösterna räknas efter valet och används för att bestämma vilka som ska sitta på platserna som partierna fått i riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige.

I dag finns en spärr som säger att en riksdagskandidat måste få personröster som motsvara minst åtta procent av partiets röster i valkretsen. Motsvarande spärr för EU-parlamentet, regionfullmäktige och kommunfullmäktige är fem procent.

För kommunfullmäktige gäller dessutom att kandidaten måste ha fått minst 50 personröster. I regionfullmäktige krävs minst 100 personröster.

Så få lyckas bli personvalda

Personvalet har knappast inneburit en revolution. Ytterst få kandidater blir invalda i de beslutande församlingarna på grund av många kryss.

Så här gick det i valet 2006.

Riksdagsvalet:

Ingen från Nordvästskåne fick tillräckligt många kryss för att snuva en partikamrat på riksdagsplatsen. För riksdagen totalt var det endast sex av de 349 ledamöterna som kom in tack vare personvalet.

Valet till Region Skåne:

Ingen nordvästskåning lyckades ta sig in i regionfullmäktige med hjälp av personröster.

Valet till kommunfullmäktige: De elva nordvästskånska kommuner har tillsammans 467 fullmäktigeplatser. Bara sex politiker (1,3 procent) kryssade sig in i fullmäktige. I Åstorp: Conny Prisell (KOF), Peter Lindberg (SD) och Tony Wiklander (SD). I Helsingborg: Erik Persson (MP) och Sara Enetoft (MP). I Landskrona: Svenny Håkansson (SD). Av de övriga 461 politikerna fick 75 så många kryss att de blev personvalda. Men de stod redan så högt på valsedeln att de ändå hade kommit in i fullmäktige.

Örkelljungas väljare kryssar mest

Så här många procent av väljarna satte kryss framför en kandidat i kommunvalet 2006:

Örkelljunga: 42,0 procent.

Båstad: 35,7.

Perstorp: 33,9.

Landskrona: 32,6.

Åstorp: 31,9.

Klippan: 31,0.

Höganäs: 30,3.

Svalöv: 29,3.

Bjuv: 27,4.

Ängelholm: 27,3.

Helsingborg: 25,4.

Genomsnittet i riket: 28,2 procent.

Val 2010

Artiklar om valet på din ort: BåstadBjuvHelsingborgHöganäsKlippanLandskronaPerstorpSvalövÅstorpÄngelholmÖrkelljungaRegionvalet


Skåne. De twittrar, bloggar, facebookar, knackar dörrar, delar ut fröpåsar... Men de har både uppförsbacke och motvind. Ytterst få politiker lyckas och väljarnas intresse för personvalet är lågt.

Moderaterna har fyra riksdagsledamöter från Nordvästskåne. Men tre av dem petades när partiet spikade sin valsedel inför höstens val.

Billesholmaren Sven Yngve Persson och helsingborgarna Mats Sander och Marie Weibull Kornias står nu längre ner listan. Personvalet kan vara deras enda chans att få vara kvar i riksdagen.

Och det vill de.

Därför satsar alla tre på kryssa-mig-kampanjer.

Men ytterst få politiker har klarat att slå sig in i beslutande församlingar enbart med hjälp av personvalet.

– Det är svårt, men värt ett försök, säger Sven Yngve Persson.

– En jättetuff utmaning. Jättetuff, säger Marie Weibull Kornias.

– Det är ganska svårt – men inte omöjligt, säger Mats Sander.

I valet 2006 krävdes 3 700 kryss för att en moderat i vår valkrets skulle klara personvalsspärren på 8 procent. Ingen av de tre var i närheten av att få så många röster.

Så vad talar för att de ska lyckas i höstens val?

– Det är det som är den stora frågan..., säger Sven Yngve Persson.

Han och hans konkurrenter betonar vikten av att möta väljare i alla tänkbara sammanhang. Att synas ute, lyssna på folk, berätta om sina ståndpunkter, dela ut personliga foldrar. Att skriva, att vara ute på nätet i olika sociala medier.

Men inte ens där är de unika. Så hur ska de höras i politikerbruset?

Sven Yngve Persson sticker ut på sitt sätt. Han är klimatskeptiker och tror inte att människan och koldioxidutsläpp är det främsta hotet mot framtiden.

Du går på tvärs mot ditt parti. Varför tror du att moderata väljare vill sätta kryss för dig?

– När jag träffar folk är det väldigt många som instämmer med min åsikt och är därför beredda att stödja mig, säger Sven Yngve Persson.

Marie Weibull Kornias satsar hårt på sociala medier. Förebilden heter Anna Maria Corazza Bildt (M) som lyckades kryssa sig in i EU-parlamentet.

Men det blir också en hel del fotarbete. Marie Weibull Kornias ska knacka på 10 000 dörrar under sin kampanj, hon har med sig foldrar och blomfröpåsar med budskap. Och hon är uppbackad i allt av en kryssa-Marie-förening.

– Jag är inte den som gör skandaler eller uppseendeväckande saker. Jag tror på det personliga samtalet och hoppas att jag lyckas skapa förtroende för min person, att de ser min kompetens och mitt engagemang, säger hon.

Marie Weibull Kornias tar pengar ur egen ficka till sin kampanj.

Hur mycket?

– Det är inte officiellt än, svarar hon.

Mats Sander ger ett rakare svar, 5 000-10 000 kronor satsar han på personvalet. Facebook, blogg, twitter, ut och möta väljare – så lyder även hans recept. Och så har han en fråga i bakfickan:

– Alla i Skåne säger att man får dålig respons från Stockholm i olika frågor. Skåne behöver en ambassad i Stockholm!

De tre kryssjägarna laddar på var sitt håll. De hotar i första hand helsingborgaren Thomas Finnborg som är nummer fyra på Moderaternas valsedel.

Känner du flåset i nacken?

– Nja, jag är relativt lugn. Det krävs rätt mycket för att kryssa sig in och det är inte många som har lyckats hittills, säger Thomas Finnborg.

Han tänker emellertid inte sitta med armarna i kors.

– Jag för min egen lilla personvalskampanj.

Likt andra toppkandidater för M har han en personlig broschyr, betald av partiet. Han lägger också 2 700 kronor på annonsering.

– Ja, det är väl allt.

Tror du att du blir personvald?

– Nej, faktiskt inte.

Frågan är om någon av moderaterna lyckas. Först när kryssen har räknats vet vi vilka som får åka till Stockholm i fyra år.

Torbjörn Svensson 042-489 92 17

Ska du personkryssa i valet?

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Eurovision Song Contest

"Loreen, hon är X-faktorn"

Schlagerbloggen Folk hemma i stugorna är glada. Loreen är ännu gladare. Och Christer Björkman, han är gladast av dem alla.
Läs krönikan här

Relaterat material

hd.se/sport

Commander Crowe vann Elitloppet

Stockholm Svenskfödda Commander Crowe med belgaren Christophe Martens i sulkyn vann Elitloppet i trav på Solvalla.
Läs mer

Allt är inte fröjd mellan S och LO

Stockholm Röda rosor, stormande applådåskor och stående ovationer. Den förre ordföranden för IF Metall har talat vid LO-kongressen.
Men som ny S-ordförande fick Stefan Löfven också med sig några möjliga trätoämnen därifrån.
Läs mer

Båträddning till Nimis

Höganäs En pojke som gjort illa foten ute på Kullabergs klippor fick hjälpas från platsen med båt. Läs mer

Hickory på väg tillbaka på golfbanorna

LANDSKRONA Äppelknyckarbyxor, pullover, fluga och flotta huvudbonader. Är det visning av nytt golfmode? Nix, de ovanligt elegant klädda spelarna som på söndagen kunde ses från Glumslövsvägen gick en hickorytävling. 25 herrar och en dam. Läs mer

Minst fem drunknade i helgen

Stockholm Minst fem personer drunknade under pingsthelgen. I Stockholm omkom en kvinna och en sjuårig pojke i en olycka vid Sätrabadet.
Läs mer

Sommarsäsongen fick flygande start på Kullen

KULLABERG Strålande sol och sommarvärme gör lätt att det blir omfattande trafik upp till Naturum och Kullens fyr.
Läs mer

Följ med till djursjukhuset

Veterinärerna I veckans avsnitt får hunden Vega genomgå en speciell procedur innan parning, och vi lär oss hur ett vattenpass och chip används vid mätning av ponnyhästar.
Till programmet

Trädgårdsrundan växer ut på nätet

Bostad På fredag inleds den elfte Trädgårdsrundan i Nordvästskåne. Bland nyheterna finns en ambitiös satsning med egen hemsida och fototävling. Läs mer

Handgranaten sprängdes - misstänkt mordförsök

Hyllinge Vid ettiden, natten till söndagen, sprängde bombteknikerna den handgranat som hittades under en bil på Allégatan i Hyllinge.
Läs mer

Relaterat material

Motorcyklist till sjukhus efter krock

Ljungbyhed Vid 14.30-tiden på söndagen inträffade det en trafikolycka i korsningen Bankgatan och Storgatan i Ljungbyhed.
Läs mer

hd.se/sport

Nystrand tog silver på 50 m fritt

Simning Sverige tog tre medaljer under EM:s avslutningsdag. Stefan Nystrand var bäst med silver på 50 m fritt medan damlaget på 4x100 m medley överraskade mest.
Läs mer

Beachhandboll

OV laddar för beachparty

Handboll OV Helsingborg rustar för stor strandfest – världens största! Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Hälsostaden försenad och dyrare än väntat

ÄNGELHOLM Hälsostaden är försenad och fördyrad. Hösten 2010 var beskedet att det skulle byggas och flyttas 2012. Prislappen låg på 550 miljoner kronor. I dag beräknas sjukhusbyggena till 815 miljoner. Invigning blir det inte förrän tidigast 2016. Läs mer

Det finns 12 kommentarer till artikeln

12 kommentarer

Kroggäst misshandlad med glas

Helsingborg Under natten mot söndag greps en 18-årig man efter att ha misshandlat en annan man på en krog i centrala Helsingborg. Läs mer

Bildt fördömer massaker i Syrien

Stockholm Utrikesminister Carl Bildt (M) fördömer den syriska militärens massaker i Hula. Läs mer

Två döda i drunkningsolycka

Stockholm En kvinna omkom på lördagen när hon försökte rädda sina två barnbarn, sju och nio år gamla, från att drunkna vid Sätrabadet i sydvästra Stockholm. Läs mer

Båträddning efter fall på Kullaberg

Höganäs En 13-årig pojke föll på söndagen ner mellan två klippor på Kullaberg. Läs mer

Lindberg tappade sista dagen

Golf Golfspelaren Pernilla Lindberg ledde Europatourtävlingen Tyska öppna inför söndagens avslutning. Läs mer

Genombrott för Allansson

Segling Utan svenska OS-seglare på plats i nederländska Medembliks världscupregatta klev Björn Allansson fram och tog en andraplats i finnjolle på lördagen. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Skåne

Johnny Logan, en sann celebritet i schlagersammanhang, hyllar den svenska vinnaren Loreen.
Läs mer

Sveriges totala hängivelse till Eurovison Song Contest ses med stor förundran av våra grannländer.Läs mer

I hissen i Kulturhuset börjar en modemedveten stockholmare prata, han frågar om vi ska till Rum för barn, "det är sååå bra där". Vi har aldrig varit där, säger jag och han tittar på mig som vore jag idiot.Läs Charlotte Ågrens krönika här

En av Medelhavets vackraste öar sträcker sig mot himlen mellan Korsika och Italiens västkust.Läs mer

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer


Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Jag har ingen aning om hur heltäckande appen Skolmaten är men Påarps skola finns med och det räcker för mig som har Snartsexåringen hemma.Läs mer

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Nu blommar tiotusentals rhododendron på Sofiero och detta uppmärksammas under tre veckor, till och med den 17 juni. Varje dag, klockan 13, arrangeras guidade turer i rhododendronravinen.Läs mer

Har du fast telefonabonnemang hemma?

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer

"’Veep’ får högsta betyg och kan mycket väl vara den bästa komediserie som görs för tillfället.”
Läs mediekrönikan här

Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

När man är mitt uppe i studentlivet så tänker man inte så mycket på hur det är att leva ett normalt liv med allt vad det innebär.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.Läs mer

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr


Copyright och information