Borgerliga och Miljöpartiet fortsätter styra
Region Skåne kommer att styras av samma fem partier som under den gånga
mandatperioden. De borgerliga och Miljöpartiet.
Bildmaterial
Från vänster Anders Åkesson (MP), Gilbert Tribo (FP), Pia Kinhult (M), Katarina Erlingson (C), Birgitta Södertun (KD), ny styrande femklöver.
Den nya regionstyrelsen:
Nu på förmiddagen har också den nya regionstyrelsen valts. Den ser ut enligt följande:
Pia Kinhult (M)
Carl-Johan Sonesson (M)
Catharina Blixen-Finecke (M)
Marie Ljung (M)
Pontus Lindskog (M)
Katarina Erlingson (C)
Birgitta Södertun (KD)
Gilbert Tribo (FP)
Anders Åkesson (MP)
Rikard Larsson (S)
Catharina Axelsson (S)
Yvonne Augustin (S)
Ingrid Lennerwald (S)
Henrik Fritzon (S)
Jens Leandersson (SD)
Skåne. Nu på morgonen blev det till slut officiellt klart att styret av regionen fortsätter på samma sätt som de senaste fyra åren. Inriktningen på politiken blir densamma men man kommer att lägga ett ökat fokus på de regionala utvecklingsfrågorna. En sådan är kollektivtrafiken.
- Kollektivtrafiken har haft stora problem och det har våra passagerare märkt nästan varje dag, säger Pia Kinhult (M) som i eftermiddag kommer att väljas till den nya regionstyrelsen ordförande.
Enligt henne beror problemen med förseningar bland annat på det faktum att allt fler väljer att resa kollektivt och det är något hon gläds över.
Hon hoppas också att kunna förbättra regioens samarbete med Skånes alla kommuner. Områden där det kan bli bättre är exempelvis dialogen kring infrastruktursatsningar, äldrevården samt psykiatrin för barn och unga.
Miljöpartiet trycker särskilt på att regionens miljöprofil måste stärkas och att man ska satsa på att hjälpa arbetslösa unga att få jobb. Centern uttalar att femklöversamarbetet också ska innehålla satsningar på miljöteknik.
Birgitta Södertun (KD) är nytt regionråd och hon menar att samarbetet betyder att man fortsätter att försöka korta vårdens köer.
Gilbert Tribo (FP) pekade på att regionen ska fortsätta arbetet med att få in fler privata aktörer inom närsjukvården men också mer aktivt bjuda in frivilligorganisationer som Röda korset och Rädda barnen för att öka mångfalden. De kan exempelvis driva en vårdcentral är politikernas tanke.
Vården ska också bli mer mobil.
- Vi har mobil röntgen i dag och det är bra när vården kan komma till patienten, säger Gilbert Tribo.
Den politiska organisationen förändras också delvis. Bland annat skapas ett utskott för upphandlingsstrategi. Orsaken är att det begåtts en del fel under mandatperioden.
- Man kan väl säga att vi inte varit bäst i klassen på upphandlingar, säger Pia Kinhult.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus