Jämförs med Knutby och Livets Ord
SKÅNE. Helena Löfgren är en av landets främsta experter på sekter.
Hon känner väl igen Kingdom Centers upplägg med en publik och inkomstbringade verksamhet utan direkt koppling till församlingen bakom.
– Livets ord hade sin skola, Knutby har ett spa, det finns många exempel, säger hon.
Vad betyder inkomsterna för församlingen?
– Med större ekonomiska resurser förbättras rekryteringsmöjligheterna, samtidigt som de som redan är medlemmar stärks. Man känner att det går bra - "Gud är med oss".
En lång rad avhoppare och sakkunniga har under årens lopp tecknat en entydig bild av församlingen. Denna genomsyras av en extrem framgångsteologi där den som misslyckas döms ut som en kraftlös kristen, ett offer för djävulen.
Mest uppmärksammad av avhopparna har Margaretha Sturesson blivit.
Som studierektor för församlingens skola tillbakavisade hon konsekvent anklagelserna utåt. Men sedan flydde hon själv därifrån under dramatiska former och utkom ifjol med självbiografiska boken "Om det så skulle kosta mig livet". I denna bekräftar hon bilden av ett "maktmissbruk för heliga syften".
Samtliga kritiker far med osanning. Det anser Helena Segerliv, pastor i församlingen och VD för Lone Star konferenscenter.
– Det är synd att kommuner bojkottar oss på grund av rykten som över huvud taget inte stämmer med verkligheten. Hon (Margaretha Sturesson) har uppfattat situationer på olika sätt än vi. Vi är en öppen församling.
Har något i kritiken någonsin stämt?
– Nej.
Så ni har rätt och de har fel?
– Ja.
Sättet som Helena Segerliv resonerar på är typiskt för en organisation med ett "sekteristiskt beteende", menar Helena Löfgren:
– Det är väldigt svårt för missnöjda att ta sig därifrån och man tar inte alls till sig kritiken. De borde fråga sig: beror det bara på utomstående faktor att vi får kritik, eller finns de något som vi själva kan förändra? säger hon.






