"Ibland får man välja sin omgivning"
Nu ger Malmöpolisen sin version av hur det gick till när hundratals HIF-supportrar missade helgens Supercupfinal och i stället tvingades att åka buss ut ur Malmö.
Bildmaterial
Bänkar kastas ut mot HIF supportrar som inte fått komma in under finalen i Supercupen i fotboll mellan Malmö FF och Helsingborgs IF på Malmö Arena på lördagen. Det blev som väntat stökigt i Malmö inför i supercupen mellan Malmö FF och Helsingborgs IF på lördagen. Inte långt från centralstationen kastade HIF-supportrar flaskor och smällare mot de utkommenderade poliserna.
SKÅNE. Ilskan är stor bland något hundratal HIF-fans som i lördags tog sig till Malmö för att se Supercupfinalen men i stället tvingades ut ur staden med polisen hjälp. Supportrarna omhändertogs av polisen innan avspark och släpptes först två timmar senare på olika orter mellan Malmö och Helsingborg.
HIF:s klubbdirektör Paul Myllenberg har gett fansen sitt stöd och är kritisk till polisens agerande.
– Jag börjar tro att Skånepolisen är sämre än Stockholms- och Göteborgspolisen på att hantera stora folksamlingar, har Paul Myllenberg sagt.
Nu ger Malmöpolisen, genom supporterpolisen Henrik Qvist, sin version av vad som utspelade sig i lördags eftermiddag:
– På en pub i centrala Malmö satt ett antal HIF-anhängare. När de skulle bege sig till matchen svängde de höger vid Sankt Petri kyrka. Där stod 4-8 ridande poliser och hindrade skaran, eftersom vi ville att fansen skulle gå en annan och lugnare väg till stadion.
Enligt Henrik Qvist attackerades de ridande poliserna med glasflaskor, smällare och bengaliska eldar, varpå förstärkning tillkallades.
– Poliserna som angreps är vana vid oroligheter men bedömde att våldet var så kraftfullt att det fanns en risk för att det skulle ha blivit betydligt värre om folkmassan släpptes, säger han.
Därför beslutade polisen att göra ett så kallat utvidgat avlägsnande med stöd av polislagen.
– VI bedömde att alla i folkmassan skulle avlägsnas. Det är givetvis beklagligt om oskyldiga människor kommit i kläm men ibland får man välja sin omgivning. Det tog en stund och böljade fram och tillbaka innan vi omhändertog kanske 200 personer, säger Henrik Qvist.
Några av supportrarna drevs mot centralen medan andra tvingades ta plats på en buss. Efter två timmar hade samtliga släppts på olika orter norr om Malmö för att ta sig hem efter bästa förmåga.
Henrik Qvist vill inte bemöta Paul Myllenbergs kritik offentligt:
– Det får vi ta internt men jag kan konstatera att Skånepolisen och Göteborgspolisen följer samma lagar. Möjligen kan vi göra olika taktiska överväganden.
Polislagen hindrar inte polisen från att välja ut ett antal stökiga personer i en folksamling och omhänderta endast dem. Varför gjordes inte det?
– Vi bedömde att angreppet som polisen utsattes för gjordes så pass gemensamt, säger Henrik Qvist.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus