Ipad 2 landar i svenska butiker
Apple släpper sin nya version av surfplattan ipad till svenska butiker under fredagen, alldeles lagom till löningshelgen. På flera håll i NV-Skåne var det kö hos återförsäljarna.
Bildmaterial
Bröderna Marcus och Daniel Johansson var först på plats i Jansson Datas kö till nya Ipad 2.
Kö till iPad 2 på Elgiganten i Helsingborg.
Bröderna Marcus och Daniel Johansson var först på plats i Jansson Datas kö till nya Ipad 2.
En kund betalar för sin ipad 2 den 11 mars i New York när plattan släpptes på den amerikanska marknaden.
Skåne. Klockan 17.00 öppnar butikerna i Sverige upp för försäljning av Apples surfplatta ipad 2. Om intresset i Sverige är lika stort som i USA lär det bli långa köer utanför återförsäljarnas butiker.
Hos Jansson Data i Helsingborg anlände de första spekulanterna, bröderna Marcus och Daniel Johansson, redan vid lunchtid.
– De kom klockan 12. De tyckte att fem timmar var rimlig tid att stå i kö för att vara bland de första, säger Magnus Johansson på Jansson Data.
För ett par veckor sedan släpptes plattan på den amerikanska marknaden och enligt uppgifter sålde den slut inom bara några timmar.
Enligt Apples hemsida är den nya versionen av plattan tunnare och har även en inbyggd kamera.
Köar du för att köpa ipad? Skicka in en bild till oss på internet@hd.se.









Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus