Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 9 juli 2011 kl. 04:00

Bjuda flott eller muta – mingel på gränsen

Glamour, tennis, och champagne lockar näringslivstopparna att jobbmingla i Båstad mitt i semestern. Men bjudkulturen innebär samtidigt en svår balansgång mellan att bjuda flott och muta.


Bildmaterial

Ingen strupe behöver vara torr när Navet bjuder in till champagnemingel.HD/NST Göran Stenberg

Lena Apler, vd för Collector, i företagets viploge. Det är viktigt för ett relativt nystartat företag som Collector att synas vid sådana här arrangemang. Och att sponsra just damveckan är ett sätt att visa att de stöttar kvinnor, både inom sport och inom näringsliv, säger Lena Apler som tidigare stuckit ut hakan och tyckt till om nödvändigheten av att kvotera in kvinnor i bolagsstyrelser.HD/NST Göran Stenberg

Simon Johnson, som är hemlös och säljer hemlösas tidning, har sålt två tidningar under sin första dag i Båstad – Inte bra affärer, konstaterar han.HD/NST Göran Stenberg

Christer Gardell föredrar att spela tennis framför att delta i företagsevent. ”Man blir så jäkla låst”, säger han och visar ett späckat schema som hans sekreterare gjort upp för honom under tennisveckorna. Det är matcher, föreläsningar, mingel och middagar. Men han är inte med på allt, försäkrar han.HD/NST Göran Stenberg

Visa alla 6 bilder.

Vad är en muta?

Mutor leder till högre kostnader och snedvrider konkurrensen på marknaden. Förtroendet från kunder och andra affärskontakter förstörs. Oavsett om mutor upptäcks eller inte, påverkas företagets verksamhet negativt eftersom dolda intressen styr verksamheten. Mutor skadar alla: arbetsgivaren/uppdragsgivaren, motparten, konkurrenterna och samhället. Förekomsten av mutor är således ett hot mot de grundläggande värderingar som styr både rättsstaten och marknadsekonomin och måste därför bekämpas.

Källa: Institutet mot mutor, IMM.

Båstadtennisen

Här samlar vi vår artiklar om tennisveckorna i Båstad 2011 - allt vi bevakar på och utanför tennisbanan.


Båstad. Vd Lena Apler konverserar sina specialinbjudna gäster i Collectors vip-loge invid centercourten i Båstad. I solgasset nere på planen kämpar Sverige-tvåan Sofia Arvidsson. Lena Apler är klädd i en rosa tennisklänning med Collectors företagsnamn på. Gästerna bjuds på rosévin och små muffins med rosa glasyr toppade med namnet på företagets senaste webbtjänst i en ätbar liten skylt. Collector är titelsponsor av damveckan och deras namn finns över hela arenan. Prislappen har sex nollor.

– Helt värt det, säger Lena Apler och konstaterar att det handlar om att nöta in varumärket.

Förutom uppdraget som huvudsponsor bjuder företaget, precis som många andra företag, in sina kunder och deras respektive till en heldag i Båstad med tennis, föredrag, mat och mingel.

Det är damveckan i Swedish Open, Båstads tennistävling som lockar näringsliv, kändisar och media. Nina Wennerström som är tournament director för damveckan, sammanfattar:

– När vi får hit stora spelarnamn på touren så attraherar det publik, sponsorer och media. Det går hand i hand.

En fingervisning om hur många företagsevent som ordnas under tennisveckorna är att hon själv, som ansvarig för damveckan, besöker sex till sju event varje dag för att berätta om tävlingarna.

Hon är effektiv, talar snabbt. Från podiet i baren på Pepes Bodega berättar hon för Collectors specialinbjudna gäster hur mycket hon beundrar den spelare som Collector sponsrar – 17-åriga stjärnskottet Ellen Allgurin som just svarat lite blygt på frågor i mikrofon på scenen om sin senaste match, och nu fingrar på klistermärket från Collector som hon har på bröstet på sitt kritvita sportlinne.

Göran Hellström i Helsingborgsföretaget Navet som arbetar med bland annat affärsutveckling och fastighetsrådgivning har tillbringat förmiddagen med att frukostmingla med bolagets nuvarande och framtida kunder, ”prospects”. Han lutar sig tillbaka i stolen på uteserveringen utanför Hotel Skansen och kallar dagens event med frukostmingel, föredrag, champagne, lunch och sedan tennis, för ”laidback marketing”. Det är ett mycket bra sätt att marknadsföra Navet och knyta nya kontakter, förklarar han. I år är andra året de ordnar det här eventet och Göran Hellström ser det nu som en god tradition.

Han vill inte gärna prata om var gränsen går för hur mycket ett företag kan bjuda på och var gränsen för muta går. Navet bjuder in sina kunder, och företag de är intresserade av att jobba med i framtiden, till Båstad. Vissa gäster har med sig sin respektive. Det här är ingenting som de funderar över skulle vara olämpligt, säger han, och kallar det en fullständig inte-fråga.

– Det är en tråkig diskussion. Det finns regelverk och dem är det bara att följa, det är enkelt att följa dem.

Att Institutet mot mutor ser det som helt olämpligt att bjuda med respektive på företagsevent i och med att det då blir en dubbel förmån, det tycker han är ”en jävla konstig syn”.

– Som att de respektive inte har något inflytande i familjen. Jobbar man med affärer så är det viktigt att det fungerar på hemmaplan också, säger han.

– Det här är väldigt långt ifrån verkligheten. Vill man ta med respektive så kan man förmånsbeskatta det, säger han och tillägger att han är jurist i grunden och att det inte är något konstigt med det här.

Det är fel fokus av HD att ta upp ämnet mutor och bjudkultur menar han, det gynnar inte alls regionens näringsliv. ”Hade jag vetat att du ville prata om det här hade jag inte träffat dig”.

På hörnan mittemot Hotel Skansens uteservering sitter Simon Johnson iklädd keps med svenska flaggan på. För honom går varken affärer eller nätverkande särskilt bra. När han sträcker fram de hemlösas tidning Faktum mot förbipasserande och ropar ”köp Faktum, mycket läsning för kvinnor” så skyndar det shortsklädda paret förbi utan att ens titta på honom.

– Jag är inte en del av deras värld, för dem är jag en abnormitet. En färgad man med svenska flaggan på kepsen, bourgeoisien vet inte hur de ska reagera på mig, säger han.

Simon Johnson är ursprungligen engelsman, men bor nu i ett garage i Göteborg. Han är hemlös och säljer hemlösas tidning, för att försörja sig. I Båstad känner han sig som i boken ”The invisible man” av Ralph Ellison, säger han och tillägger att det är en mycket bra bok, en klassiker.

Nu är han extra modfälld. Nyss sålde han en tidning men kunden försvann med både den hundralapp som hon skulle betala med, samt växeln och tidningen. Simon Johnson suckar, han har inte råd att förlora pengar såhär, säger han.

Christer Gardell, riskkapitalisten som gjort omtalade affärer med bland annat Volvo, tar emot hemma i trädgården i familjens sommarhus ett stenkast från centercourten i Båstad. På uppfarten står en svart sportbil, en Camora 4. Han är klädd i träningskläder, tennisväskan står packad intill trädgårdsstolen. Han ska snart iväg på dagens andra tennisträning. För honom är Båstad inte alls affärer, Christer Gardell är här för att ha semester med familjen och för att spela tennis. Han älskar tennis, det säger han mer än en gång under samtalet. Snacket om att det görs så mycket affärer under tennisveckorna tycker han är överdrivet – för egen del håller han nere sin medverkan i olika event till max ett. I år ska han frågas ut av Dagens Industri.

Fast visst görs det affärer i Båstad, det var till exempel här som överenskommelsen om arenabygget i Solna gjordes upp sommaren 2007 mellan Erik Paulssons Peab och representanter för Solna kommun. Nu är sex inblandade personer åtalade för mutbrott. Detta vill Christer Gardell inte tala om alls, säger han med kort ton. I stället berättar han om turneringarna han spelar framöver, Höllviken och så veteran-SM, som han sagt att han själv vill vinna.

– Kanske blir det i 85-årsklassen, säger han och skrattar.

I den smala gången bakom viplogen invid centercourten står Lena Apler och talar snabbt i mobiltelefonen. Inne i logen tittas det på tennis, hon ska strax in där igen. Hennes uppgift den här veckan är just att umgås och träffa de inbjudna företagsgästerna. Båstadtennisen är företagets stora årliga kundevent, de bjuder då kunder och deras respektive på föreläsning, lunch, tennis och middag.

Lena Apler säger, när ämnet mutor och gränsdragning kommer upp, att hon själv är väldigt känslig för att förknippas med sådant och att de resonerat mycket om det. Bland annat har de kommit fram till att inte bjuda på resor utan bara på själva eventet på plats. Att det skulle vara olämpligt att bjuda med respektive håller hon inte med om. En heldag i Båstad för kunderna kostar inte mer än en bättre middag, resonerar hon. Och eftersom Båstad infaller under semestern så är det humanare att bjuda med make eller maka. Men det är inte enkelt att förhålla sig till lagstiftningen. Lena Apler hoppas på att det nya lagförslaget som förbereds ska bli medföra tydligare regler.

– Nu är det otydligt, och det är obehagligt att röra sig i en terräng där man inte riktigt vet underlaget.

Erika Oldberg 042-4899361

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nyhetsrubriker

Hälsostaden försenad och dyrare än väntat

ÄNGELHOLM Hälsostaden är försenad och fördyrad. Hösten 2010 var beskedet att det skulle byggas och flyttas 2012. Prislappen låg på 550 miljoner kronor. I dag beräknas sjukhusbyggena till 815 miljoner. Invigning blir det inte förrän tidigast 2016. Läs mer

Det finns 6 kommentarer till artikeln

6 kommentarer

Eurovision Song Contest

SVT redo för schlager-EM

Stockholm Loreens seger gör att Sverige och SVT får arrangera tävlingen 2013. SVT har planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku. "SVT kommer att framstå som proffs", säger SVT:s vd Eva Hamilton.
Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Beachhandboll

OV laddar för beachparty

Handboll OV Helsingborg rustar för stor strandfest – världens största! Läs mer

Relaterat material

Franska öppna mästerskapen

Larsson föll direkt i Paris

Tennis Det blev bara en match i Franska tennismästerskapen för Johanna Larsson.
Läs mer

Handgranaten sprängd - misstänkt mordförsök

Åstorp Vid etttiden, natten till söndagen, sprängde bombteknikerna den handgranat som hade placerats under en bil på Allégatan i Hyllinge.
Läs mer

Relaterat material

Kroggäst misshandlad med glas

Helsingborg Under natten mot söndag greps en 18-årig man efter att ha misshandlat en annan man på en krog i centrala Helsingborg. Läs mer

Eurovision Song Contest

Fullkomligt Loreenastående!

Schlagerbloggen Glöm ABBA. Glöm Herreys. Glöm Carola. Glöm Charlotte Perrelli och alla andra. Loreen är bäst genom tiderna.
Läs Patrik Lundbergs krönika här

Relaterat material

Dunkers kulturhus tio år

Vad betyder Dunkers kulturhus för dig?

Helsingborg Tio år med Dunkers kulturhus. Där har visats populära fotoutställningar men också sådant som publiken har ratat. Bidragen till utställningsverksamheten har minskat och det är viktigt att få tillbaka besökarna. Vad betyder det vackra huset för helsingborgarna och vad vill vi egentligen fylla det med?
Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Lång väg tillbaks för streptokockdrabbade

SKÅNE En person dog, för elva patienter var tillståndet livshotande och ytterligare 32 blev allvarligt sjuka och fick vårdas på lasarett. I dag har streptokockinfektionen som drabbade Skåne i våras klingat av, men för många av patienterna är det fortfarande långt kvar till ett normalt liv. Läs mer

Relaterat material

Omstridda bostadsplaner på Husensjö avancerar

HELSINGBORG Det sega bostadsprojektet på den gamla macktomten på södra delen av Jönköpingsgatan förs vidare trots protester från grannskapet. Drygt 20 hyreslägenheter planeras. Läs mer

Flicka dödad av rattfyllerist

Hagfors En 16-årig flicka omkom under natten mot söndag när hon blev påkörd av en misstänkt rattfyllerist på länsväg 903 nära Hagfors i Värmland, rapporterar SR Värmland.
Läs mer

Två till sjukhus efter olycka

Helsingborg Under natten mot söndag fördes en man och en kvinna till sjukhus efter en singelolycka på E6:an. Läs mer

Ola tänker inte ta OS på blodigt allvar

Nöje För två år sedan höll Ola Selmén låda med radiolyssnarna under vinter-OS i Vancouver. Den 27 juli drar "OS med Ola" igång igen i P3 och nu är det sommar-OS i London som står i fokus. Läs mer

Han håller koll på hägerträdet

ÄNGELHOLM Ofta syns den ensam, grå och blickstilla. Men bara några meter in i lövskogen häckar hägrarna i flock. Ängelholmaren Henrik Johansson har övervakat kolonin i flera år. Läs mer

19-åring misstänks för sex brott under samma natt

Helsingborg En lägenhet på Skaragatan totalförstördes i en misstänkt mordbrand på lördagsmorgonen. En 19-årig man sitter gripen misstänkt för dådet, samt fem andra brott. Läs mer

Björklund sågar MP-förslag om skolan

Stockholm Utbildningsminister Jan Björklund (FP) sågar Miljöpartiets förslag om att lärare ska få "ordinationsrätt" för att hjälpa elever i behov av extra stöd. Läs mer

"Robin Gibb dog av njurfel"

Stockholm Robin Gibb dog inte av cancer, utan av att njurarna och levern kollapsade. Läs mer

Mona Sahlins ILO-öde avgörs nu

Stockholm Hon kan bli den första kvinnan på posten. Läs mer

"P-G" fyra i problemfyllt rally

Motor Efter en problemfylld start klättrade Per-Gunnar "P-G" Andersson och hans co-driver Emil Axelsson klättrade till fjärde plats under den sista dagen i Rally of Queensland. Läs mer

Ingen Soldado i Spaniens EM-trupp

Fotboll I mars gjorde Valenciaanfallaren Roberto Soldado hat-trick i landslaget. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Skåne

En av Medelhavets vackraste öar sträcker sig mot himlen mellan Korsika och Italiens västkust.Läs mer

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

I hissen i Kulturhuset börjar en modemedveten stockholmare prata, han frågar om vi ska till Rum för barn, "det är sååå bra där". Vi har aldrig varit där, säger jag och han tittar på mig som vore jag idiot.Läs mer

Katten är den ultimata njutaren. Tänk bara på spinnet. Men att katter även gillar nackmassage är kanske inte lika allmänt känt.
Läs mer

Johan Malmberg om den omdebatterade nya tv-serien "Girls".Läs mer

Har du fast telefonabonnemang hemma?

OV Beachhandboll arrangeras på Fria Bad i Helsingborg och intresset har ALDRIG varit större.Se inslaget på 24HD Play

Nu blommar tiotusentals rhododendron på Sofiero och detta uppmärksammas under tre veckor, till och med den 17 juni. Varje dag, klockan 13, arrangeras guidade turer i rhododendronravinen.Läs mer

"’Veep’ får högsta betyg och kan mycket väl vara den bästa komediserie som görs för tillfället.”
Läs mediekrönikan här

På fredagen slogs det majvärmerekord i runt om i Sverige.Läs mer


När man är mitt uppe i studentlivet så tänker man inte så mycket på hur det är att leva ett normalt liv med allt vad det innebär.Läs mer

Det handlar om crossfit – hårt, svettigt och intensivt. Men också noga anpassat för kroppen.Läs mer

Det är saftigt, lätt att variera och tål tuffa kryddor. Fläskkött är som gjort för att grilla.
Läs mer

Inte sedan den där dansanta kyrkentrén har jag sett ett smartare upplägg i en bröllopsrelaterad Youtube-video.Läs mer

Varför är Sofia Arvidsson historisk? Har du koll på det och på veckan som gått? Testa dina kunskaper här!Läs mer

Pastelligt eller färgstarkt spelar ingen roll. I vår är det 1950-talets kattöga som är hetaste bågen bland solglasögon.Läs mer

I veckans avsnitt av Uppkorkat har vi åkt till Kapstaden för att träffa Howard Booysen, sommeliern som gör eget vin.Se programmet i 24HD Play

"Enorma panoramafönster, loungemöblemang, exklusiva stolar och ekbord framkallar en känsla av kontinental lyx. Bara Vara by the sea är tveklöst sommarens stora nykomling."Läs krogrecensionen här

Årets final i "Let's dance" blir den ungdomligaste någonsin. Nu återstår bara Anton Hysén, 21 år, och Molly Nutley, 17 år.Läs mer

Under fredagen kunde en hög aktivitet noteras i de översta trädlagren nära Kärnan.Läs mer och se inslaget

Även i sommar har du chans att få din novell publicerad i tidningen och på hd.se. Senast den 7 juni vill vi ha ditt bidrag.
Så deltar du i sommarnovellen

"Grånade tjuren från Wales grunnar över snedsteg längs den breda vägen till Las Vegas och sökandet på den smala väg som bär till kyrkan"Här hittar du veckans skivrecensioner

Det här veckoslutet är det keramikfestival i Höganäs med aktiviteter och öppna keramikverkstäder.Läs mer

Just nu är det torrt i markerna och Räddningstjänsten uppmanar till stor försiktighet i samband med grillning.Läs mer

"Det är sannerligen inte lätt att navigera på dagens minst sagt turbulenta börs som präglas av extremt kraftiga svängningar"Läs Mikael Hårdes börskrönika

I sommar kvalar HIF till Champions League, men Uefa godkänner inte de provisoriska sittplatserna på Olympias kortsidor.Läs mer

Här kan du söka lagfarter via kommun/församling, publiceringsdatum eller med valfria sökord.
Läs mer

De svenska och danska hoven har nu tackat preliminärt ja till invigningen av Landskrona stads 600-årsjubileum.Läs mer

Oskar Pernefeldt, 21, från Viken har skapat ett helt land.Läs mer

Få andra musikgenrer är så förknippade med en stad som hiphop är med New York City. Den vetgirige kan idag guidas runt staden helt i hip-hopens tecken.Läs mer

Ett kryss för mycket. Därför sätts den bostadslöse sist i kön.Läs mer

Gertrud Hansson jagades upp ur vilstolen på torsdagen då hennes bin bestämde sig för att svärma över till äppelträdet i hennes trädgård.Se inslaget på 24HD Play

"En medelålders man, halvvägs ut genom ett fönster på andra våningen, putsandes fönstret medan han gnäggar som Tommy Körberg på crack."Läs veckans slagskott

Per-Erik Jönsson, som är listad på Läkargården, kan få sjukvård på en annan vårdcentral. Men journalen får han inte med.Läs mer

Louisiana konstmuseum presenterar över 180 nya konstverk till sin samling.Läs mer

Vad tycker du som förälder om ungdomarnas ibland inte helt klockrena uppförandekod? Hör gärna av dig till vår reporter och berätta om hur du kan bli bemött hemma, vad de säger och hur du tacklar det!Läs mer

I år är det tuffare tag mot de husbilsägare som ställer sina fordon på p-platsen vid Rydebäcks strand. Max sex timmar får de stå där.Läs mer

Det polisen hittat i Mangs datorer, mobiltelefoner och nätkonton under utredningen kommer ha en betydande roll under rättegången.
Läs mer

Badvattnet på stränder i Ängelholm, Båstad, Höganäs och Landskrona kommun håller inte måttet enligt EU.Läs mer

Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr


Copyright och information