Kränkningar tågvärdarnas vardag
Bildmaterial
"Det känns hemskt att skriva kontrollavgifter. Vårt jobb är att ge service och det kan vi inte göra på samma sätt längre." säger Pia Norin, tågvärd sedan 20 år.
Skåne. I juli blev en tågvärd slagen med en flaska i huvudet av en resenär i Åstorp som blev arg när hon inte fick betala sin biljett på tåget. I augusti fick en annan tågvärd en cykelpump i huvudet av en biljettlös man i Häljarp. Men framför allt är det de verbala kränkningarna som blivit vardag.
– Du kan nog inte hitta en kvinnlig tågvärd som inte blir kallad för hora, fitta eller slampa åtminstone en gång varje arbetsdag, säger tågvärden Barbro Granstedt som sitter i styrelsen för fackförbundet Seko.
Att tågvärdar blir slagna, hotas och utsätts för kränkande ord är inget nytt. Men det senaste halvåret har det skett en ökning av fallen, enligt Malin Cato som är skyddsombud på DSB First.
– Som skyddsombud tycker jag att ökningen är alarmerande. Jag misstänker att den beror på att tågvärdarna ska skriva ut kontrollavgifter, det är klart att det finns en konflikt inbyggd i det. Men vi vet ännu inte om det är så utan vi ska göra en undersökning, säger hon.
Pia Norin har arbetat som tågvärd i tjugo år och berättar om ett tuffare arbetsklimat sedan det nya systemet infördes.
– Det har blivit mer tillåtet att vara elak mot oss, man får ofta höra att man är en subba och en bitch, säger hon.
Själv friar hon hellre än fäller, och av rädsla för att hamna i konflikt med resenärer ger hon inte kontrollavgifter till alla som är utan biljett.
– Säg att det är ett gäng unga killar, jag går inte in i det. Jag frångår Skånetrafikens direktiv men det kan inte hjälpas.
En annan kvinnlig tågvärd berättar att hon gör likadant.
– Om jag ska orka vara kvar i det här yrket kan jag inte göra mitt jobb så som Skånetrafiken vill att jag ska göra det, det är omöjligt, säger hon.
Båda vittnar om en godtycklighet i systemet. Beroende på vilken tågvärd du möter kan resan kosta 800 kronor – eller vara gratis.
För Pia Norin har de senaste månaderna inte bara inneburit fler hot utan också att känslan inför jobbet har förändrats.
– Jag älskar mitt jobb men jag ser vart det är på väg – från service till kontroll. Jag ska ju ta hand om tant Nilsson med rollator och folk som inte vet vart de ska ta vägen, sen ska jag bötfälla människor. För ett tag sedan frågade en dam mig: "Hur kan du leva med ditt jobb?" när jag gav henne en böteslapp. Det kändes hemskt.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus