Därför får hon inte föreläsa
HELSINGBORG. Charlotte Swanstein stoppas som föredragshållare efter en intervju med tidningen Jakt & Jägare.
Enligt artikeln, publicerad på nätet i början av oktober, ska hon ha sagt att svenska jägare medvetet släpper in sina hundar i vargrevir för att få tidningsrubriker när hundarna attackerats.
Samt uttalat att svenska samer "tjuvjagar rovdjur hysteriskt".
– Jag har inte sagt något av det, det är påhitt. Jag har anmält tidningen, säger Charlotte Swanstein.
Föredraget skulle ha hållits i Helsingborg i dag för Svenska Rovdjursföreningen. Generalsekreteraren där, Ann Dahlerus, säger att föreningen inte kan bedöma vad som är sant och inte i artikeln.
– Men det här kändes ändå så pass olämpligt att vi inte kunde fortgå med föredraget. Det är viktigt att uttala sig på ett balanserat sätt i den här omdebatterade frågan, säger Ann Dahlerus.
Jakt & Jägare är Jägarnas Riksförbunds tidning.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus