"Det gäller att personifiera sin outfit"
Just nu pågår Köpenhamns modevecka och på måndag är det Stockholms tur. Vi har tittat in på en av alla visningar, där höstens och vinterns mode presenterades.
KÖPENHAMN. Modebranschen skyndar långsamt och det är inga revolutionerande förändringar i det som kommer i butikerna till hösten och vintern. Under Copenhagen fashion week ställer närmare 1 100 företag ut. På Stockholms modevecka visar runt 800 tillverkare hur de vill att vi klär oss om drygt ett halvår.
Sara Linander, som är den franska trendspaningsbyrån Promostyls företrädare i Skandinavien, har nyligen sammanställt en guide till den svenska branschorganisationen Modebutikerna. Det är en fristående och ideell branschorganisation som drivs av de svenska modehandlarna. Guiden finns nu i händerna på alla deras inköpare som besöker modemässorna i Köpenhamn och Stockholm.
– De har bett oss ta fram en broschyr där vi samlat de saker som vi tycker är viktiga att tänka på då det gäller hösten och vinterns mode.
Ett par nyckelord accessoarerna och detaljerna.
– Stil och trendmässigt pratar vi mycket om 50-, 60- och 70-talet. Hantverk är riktigt viktigt, det ska gärna se skräddarsytt ut och detaljerna ska påminna om att detta är ingenting som vem som helst har gjort utan är riktigt speciellt, säger Sara Linander.
Stilgreppet gäller även för de stora kedjorna som H&M och Zara.
– Det gäller att personifiera sin outfit, att skapa en känsla av att det man bär är unikt.
Crossover är ett stort ord. Man blandar äkta och oäkta. Klädesplaggen kan vara sydda flera olika material och färger. Ett annat grepp är att mixa olika sömnadsteknik i plagget.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus