"Inte bra om de känner sig lurade"
Personal Direkt
Helsingborg och andra kommuner gjorde sig av med personal genom att erbjuda dem ny anställning i det privata bemanningsföretaget Personal Direkt. HD:s granskning visar en helt annan verklighet än den kommunen och Personal Direkt marknadsförde.
Lars Andreasson
lars.andreasson@hd.se
042-489 91 55
Tove Hansson
tove.hansson@hd.se
042-489 92 64
Truls Nilsson
truls.nilsson@hd.se
042-489 90 12
HELSINGBORG. I HD:s granskning i december framkom att flera tidigare vårdanställda kände sig lurade av kommunen och Personal direkt. Man tyckte att kommunen pressade på för att de skulle säga upp sig, att löften från Personal direkt inte infriades och att man anställdes i fel bolag. Men stadens hållning är ändå att ingen lidit skada.
– Det är inte bra om de känner sig lurade. Men för många har alternativet varit arbetslöshet och erbjudandet har gett längre ekonomisk trygghet, säger kommunalrådet Maria Winberg Nordström (FP), ordförande i HR-utskottet, vilket fram till årsskiftet hette personal- och organisationsutskottet.
Inte heller hon vill medge att de vårdanställda lidit skada, men är kritisk till mycket kring Personal direkt och projekt Nystart.
– Vi häver avtalet för Personal direkts klara avtalsbrott att anställa i fel bolag, säger hon och är också kritisk till att kommunen inte följt upphandlingslagen när det första avtalet tecknades.
Nu hoppas Maria Winberg Nordström att man ska hitta en ny leverantör som kan erbjuda jobbcoachning.
– Vi ska söka av marknaden. I nuläget är det inte aktuellt att ha det i egen regi, säger hon.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus