Dog av lunginflammation efter felmedicinering
Den 55-åriga kvinnan fick medicin mot en luftvägsinfektion. Vid nästa vårdbesök fick hon diagnosen panikångest och dog senare. Olika journalsystem kan vara en förklaring till dödsfallet.
SKÅNE. Händelsen, som nu anmälts av primärvården i Skåne, inträffade i slutet av förra året i nordvästra Skåne.
En kvinna som haft besvär av hosta och feber under en veckas tid sökte sig till sin vårdcentral. Där konstaterade läkaren att hon led av bakteriell luftvägsinfektion och hon fick medicin mot åkomman.
Men kvinnan blev inte bättre och tre dagar senare sökte hon sig till primärvårdens jourmottagning efter att ha fått panik över att hon hade svårt att andas.
Läkaren på mottagningen, som inte kunde ta del av uppgifterna från kvinnans tidigare besök på vårdcentralen eftersom de hade olika journalsystem, uppfattade det som att kvinnan sökte hjälp på grund av panikångest och ordinerade därför lugnande medicin, Sobril.
Senare samma dag lugnade kvinnan ned sig och somnade på kvällen. Men några timmar in på natten upptäckte hennes man att hon låg död på golvet.
Det faktum att läkaren på helg- och kvällsmottagningen inte kunde läsa kvinnans journal kan ha bidragit till den olyckliga utgången enligt Lars–Olof Tobiasson, biträdande chefsläkare på Primärvården.
– Det kan finnas många olika orsaker och en av dem är att doktorn då inte kunde läsa vad som hade hänt på det här besöket innan, säger Lars-Olof Tobiasson.
Nu har primärvården i Skåne gjort en lex Maria-anmälan av händelsen till Socialstyrelsen, för att undersöka om det begåtts några fel i handläggningen av ärendet.
En faktor som alltså kan ha bidragit till dödsfallet är den brist på information som uppstår när uppgifter om patienter finns i olika journalsystem som inte enkelt går att få tag i. Ett känt problem som drabbat patienter även tidigare.
– Det finns alldeles för många journalsystem, säger Lars-Olof Tobiasson.
När kvinnan senare obducerades konstaterades att hon dött av lunginflammation.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus