Carl Johan Bernadottes begravning i Båstad

Båstad Publicerad 8 maj 2012 kl. 16:52 Uppdaterad 8 maj 2012 kl. 18:11
  • Carl Johan Bernadotte.HD/NST Britt-Mari Olsson

På måndag begravs greve Carl Johan Bernadotte i Båstad kyrka i närvaro av kungafamiljen. Enligt uppgifter ska det ha varit hans egen önskan att begravningen skulle ske här.

Det var i lördags som Carl Johan Bernadotte avled på Ängelholms sjukhus efter en tids sjukdom. Nu står det klart att begravningen blir i Båstad, där greven bodde tillsammans med hustrun.

Begravningen äger rum klockan elva på måndagen. Efteråt blir det minnesstund på Hotell Skansen. Deltagande där ska anmälas till begravningsbyrån Stigssons i Båstad. Där hänvisar man till hovets informationschef Bertil Ternert för detaljer, men han är på tjänsteärende tills på måndag.

På tisdagseftermiddagen uppdaterades familjens program på Kungahusets hemsida och det blev klart att kungen och drottningen närvarar i Båstad tillsammans med kronprinsessan Victoria, prins Daniel och prins Carl Philip. Om prinsessan Estelle kommer att närvara är dock oklart.

Enligt mediauppgifter blir överhovpredikant Lars-Göran Lönnermark officiant och Carl Johan Bernadottes stoft förs sedan till Stockholm, där kistan placeras i Slottskyrkan, där det blir minnesgudstjänst dagen efter jordfästningen. Efter det blir det gravsättning på Kungliga begravningsplatsen på Haga.

I dödsannonsen, som publiceras på dagens familjesida, ber de anhöriga att man tänker på Carl Johan Bernadottes tennisstiftelse.

Emma Lind
0431-843 03

Textförstoring

Dela

Fakta Carl Johan Bernadotte

Han föddes 1916 som yngsta barn till dåvarande kronprins Gustaf Adolf och hans hustru Margareta av Storbritannien. Men redan i barndomen blev den lille prinsen moderslös när Margareta dog, endast 38 år gammal.

På Sofiero tillbringade han sin barndoms somrar och till Båstad flyttade han 1973.

Den kända journalisten Kerstin Wijkmark kom att bli Carl Johan Bernadottes första hustru. I samband med giftermålet 1946 blev han fråntagen prinstiteln av farfar Gustav V.

Läs mer

Kommentarer

Skåne