Strålande tider för attraktioner under tak

NORDVÄSTRA SKÅNE Publicerad 17 juli 2012 kl. 04:00
  • Rusning till Tropikariet. Den regniga sommaren har fått folk att söka nöjen inomhus.HD/NST Sonny Thoresen

Mer folk än förra året visar en tendens hos de mindre väderberoende attraktionerna i nordvästra Skåne. Det visar tidningens rundringning efter alla lågtryck denna sommar.

En rundringning till olika ställen i nordvästra Skåne som inte är så beroende av fint väder, visar var exempelvis barnfamiljer och turister tar vägen. Tropikariet i Helsingborg är en av de platser som noterat en kraftig ökning denna sommar.

– Juni månad gav oss en 80 procent bättre omsättning för oss i år än jämfört med samma månad förra året. Förra sommaren var också regnig och var en rekordsommar för oss men jag undrar om vi kommer att slå det resultatet, säger ägaren Magnus Lindqvist på Tropikariet och fortsätter:

– Men det är ju inte bara positivt för oss. För mycket folk gör att djuren drar sig tillbaka och köer vid och inne i anläggningen gör ju att vi inte kan erbjuda den upplevelse som vi vill till våra besökare.

Några besökssiffror på Väla vill inte biträdande centrumchef Joachim Hero uppge.

– Men det har varit något mer än vanligt i sommar. Sedan är det svårt att säga vad som är vädret eller inte eftersom hela Väla är inne i en positiv besöksspiral. Men i söndags, då det var vackert väder, märkte vi att det blev en mer normal söndag för oss än när det regnar, säger han.

På Järnvägens museum i Ängelholm noteras en ökning.

– I juni var det fler folk än juni förra året, säger receptionisten Franziska Sandblom.

Andreas Kjær är djurskötare på Öresundsakvariet i Helsingör:

– Jag har inga siffror men jag upplever att det är fler som besöker oss denna sommar än förra. Det är många svenskar, säger han.

Richard Glantz
042-489 90 11

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Skåne

Huvudnyheter

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här