Sju dömda i ekobrottshärva
Sju män från Nordvästskåne döms för inblandning i omfattande momsfusk i metallbranschen. Totalt lyckades de lura staten på 9,5 miljoner kronor innan Ekobrottsmyndigheten kunde sätta stopp för dem.
Fyra av männen är hemmahörande Helsingborg medan övriga är från Åstorp och Landskrona.
De har haft olika roller i företag som sysslat med storhandel med skrot och metaller. Själva handeln har inte gett några stora vinster.
Brottsupplägget har varit att fiffla med ingående och utgående moms.
På så sätt lyckades männen under cirka två års tid genomföra ett skattebedrägeri som slutade med att staten lurades på 9,5 miljoner kronor.
Handeln med metaller har varit mycket omfattande.
Bland annat köpte en av männens bolag till från ett italienskt företag för över 70 miljoner kronor. Metallvarorna såldes sedan vidare i Sverige till etablerade företag via ett antal bulvanföretag.
Men i höstas slog Ekobrottsmyndigheten till och grep flera personer. Några av männen som nu greps hittades senare i södra Europa och utlämnades till Sverige.
Ekobrottsmyndigheten förväntas väcka åtal mot ytterligare personer med kopplingar till metallhandel i samma härva senare i år. Även de misstänkta i de målen är hemmahörande i nordvästra Skåne.
Männen som nu döms anses av tingsrätten ha haft olika delaktighet i brotten.
De döms bland annat för grovt bokföringsbrott, medhjälp till grovt bokföringsbrott, grovt skattebrott, medhjälp till grovt skattebrott.
Sex av männen döms till fängelse i mellan tre månader och tre år. Den sjunde mannen döms till samhällstjänst. Tre av de dömda männen döms till tre års fängelse. Det rör sig om en 45-årig Åstorpsbo, en 51-årig helsingborgare och en 58-årig helsingborgare
Flera av de nu dömda männen har tidigare dömts för ekonomisk brottslighet.
En 49-årig helsingborgare som nu döms till fängelse i två år dömdes till exempel för snart tio år sedan till fängelse för att ha lurat staten på 8,8 miljoner kronor genom att hyra ut svart arbetskraft i byggbranschen.


