Hård landning för danska rymdfarare

Bornholm Publicerad 12 augusti 2012 kl. 21:41
  • Tärningen är kastad. Kristian von Bengtson kikar ut från kapseln som ska göra Danmark till en rymdnation. Mmm, ser inte dumt ut alls. Han har byggt den själv med minsta möjliga budget. Stålet är endast två millimeter tjockt och hela kapseln ska väga högst 500 kilo. Inför resan målas den blankt vit och flouriserande orange.HD/NST Tobias Andersson

Det danska rymdäventyret går vidare. Söndagens test utanför Bornholm gav blandade besked när landningen blev hårdare än planerat.

HD har tidigare berättat om danskarna som tänker ta sig ut i rymden i en hemmabyggd raket. Själva raketuppskjutningen ligger fem år i framtiden och teknik och material testas löpande. Söndagens test handlade om att kontrollera de fallskärmar som ska lösas ut och se till att kapseln, med rymdfararen i, kommer säkert ner till marken.

Raketen sköts iväg vid niotiden på morgonen från en ramp i östersjön. Men raketen nådde inte upp till den planerade höjden (1000 meter) och började tumla runt i luften. Eftersom kapseln inte hann upp i avsedd höjd hann aldrig fallskärmarna veckla ut sig helt på vägen ner. Kapseln landade hårt i vattnet.

Konstruktören och blivande rymdfararen Peter Madsen var inte speciellt modstulen efteråt. Alla system fungerade som de skulle och testdockan Randy i kapseln klarade sig.

– Vi har gjort något i dag som bara de stora rymdprogrammen lyckats med. Vi har haft en spännande dag, säger han till Politikken.

Henrik Högström
042-4899000

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Skåne