Ängelholmsläkare kritisk mot sjukhuset
Sjukhuset i Ängelholm har störtdykt i rankingen. AT-läkaren Christoffer Jakobsson är nöjd med det han får lära sig men missnöjd med arbetsmiljön och lönen.
Christoffer Jakobsson har ett halvår kvar på den arton månader långa tjänstgöringen på Ängelholms sjukhus.
– Rent kliniskt har jag på de flesta placeringar varit väldigt nöjd, säger han.
Han missnöje handlar i stället om den fysiska arbetsmiljön och den ersättning han får under AT-perioden.
Han tror att han fått mer ansvar än vad han hade fått på ett större sjukhus med större personalstyrka.
– Det innebär självständigt arbete att ta hand om patienter och komma med behandlingsförslag och behandling, säger Christoffer Jakobsson.
Ängelholms sjukhus klättrade stadigt uppåt i rankingen mellan 2009 och 2011, och hamnade på plats 32, 15 och 11. Men i år rasade sjukhuset till plats 58.
Under förra året fick sjukhuset i uppdrag att spara 73 miljoner kronor. Det innebär bland annat att ersättningen till AT-läkare har sänkts. De som började efter september förra året får i snitt 2000 kronor mindre i månaden än de som började innan dess.
– Det känns förödmjukande faktiskt. Det är ju samma jobb och dessutom har AT-läkare som börjat sedan ett år tillbaka fått utökade arbetsuppgifter, säger Christoffer Jakobsson.
Karin Strömblad är AT-chef på sjukhuset och menar att sjukhuset nu anpassat sig till regionens riktlinjer när det gäller lönerna. Hon menar att regionen också har ett ansvar.
– Jag tror att man måste titta över den här frågan centralt med tanke på att man hittar fem av regionens sjukhus bland de tio sämst placerade, säger hon.
Karin Strömblad medger dock att sjukhuset har brustit i andra fall när det gäller läkarnas situation. Det gäller utebliven handledning och inställda lektioner. Detta ska dock vara åtgärdat.
På grund av en ombyggnad flyttade AT-läkarna in i ett nytt arbetsrum i mars. Det är en källarlokal i anslutning till kulvertsystemet. Efter kritik ska Arbetsmiljöverket inspektera rummet nästa vecka. Huvudskyddsombudet Ingrid Silverberg menar att den isolerade lokalen är undermålig.
– De har en tämligen dålig fysisk arbetsmiljö, säger hon.
Ingrid Silverberg menar att besparingskraven förvärrar arbetsmiljön men att det heller inte finns någon vilja från sjukhusledningen att förbättra situationen.
AT-chefen håller med om kritiken av lokalerna.
– Det är långt ifrån en optimal situation vi har i dag, säger Karin Strömblad.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


