Härstedt (S): Jättetrevligt men ogenomförbart

HELSINGBORG Publicerad 13 september 2012 kl. 04:00

Riksdagsledamoten Kent Härstedt (S) från Helsingborg var åren 2005-2006 regeringens speciella alkoholutredare. Han kom fram, liksom en senare utredning, att gårdsförsäljning var oförenligt med det svenska alkoholmonopolet.

– Det låter ju jättetrevligt med att kunna köpa en flaska på en idyllisk vingård. Men konsekvensen blir då att vi underminerar hela den svenska restriktiva alkoholpolitiken och därför kan inte gårdsförsäljning genomföras. Jag ser inte att det finns något större politiskt stöd att avskaffa monopolmodellen. Inte ens hos den borgerliga regeringen, säger han.

Enligt Kent Härstedt har modellen med ett statligt Systembolag haft många klara fördelar.

– Sverige har färre döda och skadade i alkoholrelaterade sjukdomar än resten av Europa. Om vi släpper loss privata försäljningsställen så har vi helt underminerat modellen med ett monopol. Sedan är inte gårdsförsäljning en jättefråga för riksdagen eftersom det finns ganska få vingårdar i Sverige, säger Kent Härstedt.

Inte ens en försöksperiod bör vara aktuell enligt Kent Härstedt.

– Det går inte att öppna upp för ett försök och på så sätt variera lagstiftningen. Sverige har ett undantag från EU-lagstiftningen när det gäller detaljhandelsmonopolet för alkohol och det ska vi bevara, säger han.

Richard Glantz
042-489 90 11

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Skåne