Hemresa som satte skräck

NV SKÅNE Publicerad 8 oktober 2012 kl. 16:48
  • Evasaga Johnsson drömmer mardrömmar efter resan från Nice. Privat

Evasaga Johnsson från Landskrona fick en obehaglig flygresa hem från semestern.

När Evasaga Johnsson skulle resa hem från Nice tillsammans med sina två barn den 4 oktober fick hon genast en känsla av att allt inte var som det skulle.

– Jag tolkade det först som en magkänsla, säger hon. Men en stund efter att vi satt oss ombord märke jag att något var fel.

Efter att det varit full aktivitet runt bagageintaget till planet gick kaptenen ut med information om att planet blev lite försenat på grund av en felräkning vid inlastningen av väskor.

– Jag är flygrädd och detta var andra gången i hela mitt liv som jag flög. Jag blev ganska stressad när tiden gick utan att vi fick nya besked.

Till sist meddelade kabinpersonalen att passagerarna var tvungna att lämna planet två och två. Dessutom skulle de eskorteras av polis.

– Min första tanke var att det var något allvarligt. Och skulle jag tvingas välja vilket barn som skulle få gå ensamt med någon okänd?

Det slutade med att hon fick ha båda barnen med sig och att de fick möta polishundar som sniffade på dem och på handbagaget.

– Sen fick vi sitta i en kal väntsal och bara vänta. De kom med lite vatten till oss. Det var poliser överallt och en febril aktivitet på flygplatspersonalen.

Inte någon gång under resan fick Evasaga en förklaring till vad som hänt.

– Inte förrän dagen efter när jag läste i tidningen att man hittat en lapp i bagageutrymmet som hänvisade till Al-Qaida. Då blev jag helt kall och började skaka i kroppen.

Håkan Lindgren
042-489 90 48

Textförstoring

Dela

Läs mer

Kommentarer

Skåne