Skånska skolor bryter mot rökförbud
I 18 år har det varit förbjudet att röka på svenska skolgårdar. Ett förbud som varken elever eller skolor tar på särskilt stort allvar.
I veckan ska länsstyrelsen komma på oanmälda besök hos en rad skånska gymnasieskolor för att kontrollera hur det rökförbud som infördes 1994 efterlevs. En granskning av tio skånska gymnasieskolor som gjorts tidigare i år visar nämligen att förbudet inte fungerar.
På vissa av de granskade skolorna brydde sig varken elever eller lärare om att skolmiljön och därmed också skolgården ska vara rökfri. Fem vuxna påträffades till och med rökandes tillsammans med eleverna på skolgården. I flera fall på flera olika skolor passerade vuxna rökande ungdomar utan att försöka stoppa bolmandet.
På två av de tio skolorna fanns det särskilt avsatta platser för rökning, trots att det går helt på tvärs mot de uppsatta reglerna. På hälften av skolorna hittade länsstyrelsen olika former av askkoppar.
Länsstyrelsen vill nu få stopp på rökandet genom att påpeka bristerna och utöka tillsynen av att förbudet efterlevs.
"Kommunerna har prioriterat bort frågan trots att de har ansvar för tillsynen. I många fall avsätts inte de resurser som krävs för att bedriva effektiv tillsyn", skriver Håkan Johansson, alkohol- och tobakshandläggare på Enheten för social hållbarhet på Länsstyrelsen Skåne, i ett pressmeddelande.
Textförstoring
Dela
Förbjudet sedan länge
Redan 1994 förbjöds rökning på skolgårdar i Sverige i och med det årets tobakslag.
Lagen är ytterst tydlig och lyder: "Rökning är förbjuden i lokaler som är avsedda för barnomsorg, skolverksamhet eller annan verksamhet för barn eller ungdom samt på skolgårdar och på motsvarande områden utomhus vid förskolor och fritidshem."
Årets granskning visade att det röktes på samtliga tio besökta skolor. I snitt sågs 13 rökande ungdomar under varje lunchrast på varje skola.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


