Rättegång mot god man börjar om
I våras fick rättegången ställas in efter att åklagaren gjort förändringar av åtalet. Nu börjar tingsrättsförhandlingarna om mot den gode man från NV-Skåne som misstänks ha lurat till sig 2,2 miljoner kronor från sina klienter.
Rättegången är ovanligt omfattande och kommer kräva 28 förhandlingsdagar. I våras påbörjades den, men efter sex förhandlingsdagar ville åklagaren justera åtalet mot den 68-årige gode mannen. Det gjorde att hela det tajta tidsschemat sprack. Först försökte tingsrätten med en paus. Men när det stod klart att rättegången inte skulle hinna hållas före sommaren valde tingsrätten i stället att ställa in förhandlingen och börja om till hösten.
På tisdagen inleds rättegången därför för andra gången.
Inledningsvis stod den 68-årige gode mannen åtalad för 18 fall av grov förskingring och 28 fall av grov trolöshet mot huvudman under sex års tid.
Åklagaren Per-Axel Rosén hävdade vid det första rättegångstillfället att 68-åringen lurad till sig 2,2 miljoner kronor genom att ta pengar från sina klienter och sätta in dem på sitt eget bankkonto. Genom att förfalska kvittenser så att det såg ut som att en klient fått 2 000 kronor när det i själva verket rörde sig om halva beloppet, kunde 68-åringen undgå upptäckt.
Åklagarens justering av åtalet gällde vad som ska innefattas i brottsrubriceringarna grov förskingring och grov trolöshet. Som åtalet ursprungligen såg ut omfattade de två brottsrubriceringarna misstankar om att den gode mannen fört över pengar från sina klienter till ett eget konto och sedan behållit pengar efter att han bland annat betalat klienternas räkningar.
Justeringen innebar att åklagarens påstående nu är att enbart själva överförandet av pengar från huvudmännens konton till den gode mannens konto utgör brotten grov trolöshet mot huvudman och grov förskingring. Samtidigt hävdar åklagaren nu att den 68-årige mannen även gjort sig skyldig till brotten grovt bedrägeri och urkundsförfalskning.
Mannens hustru står samtidigt åtalad för grovt häleri, enligt åklagaren borde hon ha förstått att hennes och hennes makes måttliga pensionsinkomster inte gick i hop med det liv de levt.
Enligt misstankarna användes pengarna som klienterna blev till resor till bland annat Miami, Dubai och Västindien. Paret har samtidigt bott i en exklusiv villa.
Under utredningen i våras erkände 68-åringen en del av det han misstänks för. Men när rättegången inleddes första gången var hans inställning till brotten vagare.
Bland annat hävdade mannen att han i alla år tog pengarna som han gav till sina klienter kontant ur en kopparkista. 68-åringen hävdar att han förvarade kistan i hemmet utan sin frus vetskap.
Polisens utredare har hittat kopparkistan.
– Men vi har inte hittat något stöd för att den innehållit sådana belopp som den åtalade har uppgett, säger Per-Axel Rosén.


