Kampen i STCC lever

STOCKHOLM Publicerad 10 september 2006 kl. 18:24

Den regerande mästaren Richard Göransson tog sin 20:e STCC-seger på Ring Knutstorp i helgen. En vinst som betydde mer än bara ett jubileum. Segern före Thed Björk innebär att han håller mästerskapet öppet.

Den regerande mästaren Richard Göransson tog sin 20:e STCC-seger på Ring Knutstorp i helgen.

En vinst som betydde mer än bara ett jubileum. Segern före Thed Björk innebär att han håller mästerskapet öppet.

— Jag lever på hoppet, nu måste jag vinna finalen, säger 28-åringen.
Förutsättningarna inför den åttonde av nio deltävlingar i STCC var enkla. Thed Björk hade en ledning med elva poäng, Richard Göransson och Duncan Huisman var utmanarna. Den som placerade sig bakom

Björk var ute ur leken.

— Jag har varit så extremt fokuserad i helgen. Mekanikerna i teamet har undrat om jag varit sur på dem. Jag har inte kunnat skratta eller vara speciellt trevlig, säger Göransson.
— Men nu har allt släppt, känns helt underbart. Synd bara att Thed blev tvåa.
Göransson tog sin mest överlägsna seger i karriären. Segermarginalen till tvåan Thed Björk var 22 sekunder. Bakom Björk placerade sig stallkamraterna i Audi Fredrik Ekblom och Tommy Kristoffersson. Ekblom som låg tvåa med två varv kvar fick order att släppa Björk förbi sig.

— Det är väl inte så mycket att orda om. Vi är ett team och kör för seger, kommenterar Ekblom.
Thed Björk lyste som en sol trots att han inte avgjorde.

— Att ta en andraplats är helt fantastiskt. Vi hade problem med en läckande kylare innan racet och jag var riktigt orolig att vi skulle få ett haveri, säger han.
Göransson måste vinna finalen på Mantorp den 1 oktober och Björk bli åtta för att Göransson ska kunna vinna. Då får Örebroduon samma poäng, men Göransson vinner på flest antal segrar. Duncan Huisman är ute ur diskussionerna om mästartiteln. Han kan fortfarande bli tvåa, det skiljer åtta poäng till Göransson.

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Sport