"Foppa" säger nej till Tre Kronor
Peter Forsberg vill inte göra ett nytt försök att spela med Tre Kronor. Den långtidsskadade hockeygiganten har tränat på is en tid med Modo, men är inte beredd att för landslagsspel. Men han stänger inte dörren helt.
STOCKHOLM. Peter Forsberg vill inte göra ett nytt försök att spela med Tre Kronor. Den långtidsskadade hockeygiganten har tränat på is en tid med Modo, men är inte beredd att spela med landslaget.
Så han tackar nej till Tre Kronor och LG Hockey Games. Men det är ett nej med tvekan.
— För tillfället är det nej i alla fall, säger han till SVT:s Hockeykväll.
— Jag har inte varit på is tillräckligt länge för att spela i Tre Kronor. Men vi får se vad händer den här veckan, vi har en vecka på oss.
Forsberg sade att han inte ville göra om samma misstag som i Jönköping, för en tid sedan. Då hade han tackat ja till Tre Kronor, men den tilltänkta comebacken slutade med att han klev av den första isträningen med smärtor i sin så länge skadade fot.
Förbundskaptenen Bengt-Åke Gustafsson ser gärna att "Foppa" ändrar sig med en veckas träning till i kroppen.
— Jag pratade med honom i går (söndag) och vi sa att vi av vaktar den här veckan, en vecka på is är lite för lite. Jag hoppas den här veckan gör att han känner sig mogen för landslaget.










































Kommentarer
Artikeln har inga kommentarer ännu, bli först med att lämna en egen kommentar