Duo från Norge lockar Rögle
Norska ligans motsvarighet till tvillingarna Sedin kan hamna i Rögle. Sportchef Hansson bekräftar intresse.
Ishockey. De kanadensiska tvillingarna Cam och Chris Abbott har i vinter gjort succé i den norska ligan. Klubbar från högsta ligorna i Sverige, Finland och Tyskland jagar dem. Elitserienykomlingen Rögle bekräftar att intresse finnes för de produktiva nordamerikanerna som bland annat uppvaktas av Luleå.
— Jag har sett dem live i en match och träffat dem en gång. Helt klart intressanta spelare, säger Rögles sportchef Roger Hansson till Sporten.
Det sensationella avancemanget till högsta serien i torsdags kväll har förändrat på mycket:
— Jag måste först landa och hinna tänka efter lite till innan jag drar igång värvararbetet. När vi gick upp i torsdags så ändrades förutsättningarna dramatiskt, erkänner Hansson.
Tvillingbröderna har gjort stor succé i norska Frisk Asker den gångna säsongen. Cam och Chris Abbott har spelat i samma kedja och varit en mardröm för motståndarna.
Kort om tvillingarna:
Chris är en högerfattad center med bra speluppfattning. På 42 matcher svarade han för 32 mål och 43 assist, totalt 75 poäng och han vann poäng- och assistligan i Norge den gångna säsongen. Chris är 179 cm lång och väger 85 kg.
Cam är ytterforward (skjuter vänster) och är en mer utpräglad målskytt. Cam gjorde 35 mål och 30 assist på 42 matcher och blev bäste målskytt i Norge. Han är 181 cm lång och väger 88 kg.
De drog på sig 155 respektive 158 utvisningsminuter:
— De tillför mycket energi i laget och kräver mycket av sina medspelare, säger Roger Hansson.
— Båda har bra driv och inställning och de är dessutom bra skridskoåkare. Efter vad jag har sett så behöver jag inte vara orolig för den biten.
Roger har fört en diskussion med bröderna och dess agent under en tid men under slutspurten i kvalserien fick Roger lägga förhandlingarna på is:
— Jag var först tvungen att se i vilken serie vi skulle spela i.
— Nu är vi i högsta serien och jag måste skapa mig en bild över vad som krävs i elitserien. Det märks att saker förändrats, det är helt andra hockeyspelare jag erbjuds numera. Men Cam och Chris finns med i bilden, definitivt, avslutar Hansson.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus