Misslyckat SM för hemmahoppet

Motocross Publicerad 30 juni 2008 kl. 08:42 Uppdaterad 30 juni 2008 kl. 08:46
  • Mattias Svärd hoppades ha fördel av hemmabanan i Saxtorp – men kunde efteråt konstatera att SM-deltävlingen gick helt åt skogen. Tobias Andersson

Mattias Svärd, Landskrona Motorklubb, ville helst bara dra ett streck över det hela när den andra SM-deltävlingen avgjordes. För Mattias var det ingen bra dag i MX3-klassen..

För ett år sedan slutade Mattias på en andraplats i båda SM-heaten på Saxtorps banan. Därefter följde massor av heatsegrar i division 1-serien, som Landskrona MK låg i då. Det gick så bra att Mattias fick biljett att köra två VM-deltävlingar, i Tomelilla och i Danmark. När det nu åter var dags för en SM-deltävling på Saxtorpsbanan skulle Mattias visa att han är en bra förare. Vad händer då. I kvalheatet kolliderar han och två andra förare så Mattias kommer i mål först på en nionde plats. Och i det första heatet blir det en ny kollision i den första kurvan så när Mattias börjar köra ligger han på en 15:e plats. Han kör bra, hans bästa varvtid är 1.57, 298 och han var uppe på en sjundeplats när ett varv återstår. Då vurpar han igen och han slutar på en tolfteplats.

I det andra heatet är han bra med i starten och ligger på en sjundeplats i fyra varv. Efter ett hopp landar han fel och får bryta.

— Cykeln dog strax innan, sen gick det inte att få igång den igen. Den har nog skurit. Tråkigt men sånt händer, säger Mattias Svärd.

Inför den andra deltävlingen låg Mattias på en femteplats totalt, på hemmabanan skulle han köra upp sig, ta en pallplats först här men målet var detsamma efter de fyra deltävlingarna. Nu återstår två deltävlingar Uppsala och Kristianstad.

— Min målsättning att klara en pallplats när SM-deltävlingarna är klara står fast. Men det kommer att bli svårt då jag tappade många poäng i dag, säger Mattias Svärd.

Istället för att köra i division 2, där Landskrona återfinns i dag, han Mattias valt en annan väg.

— Här finns så många andra unga duktiga förare att jag istället försöker åka på andra tävlingar, säger LMK-föraren.

Efter det att Mattias fick bryta i det andra heatet kunde ha se på en fantastisk motocrosskörning av Mats Nilsson, Falun, som vann båda heaten. Framförallt i det andra heatet bjöds det på bra körning från både Mats och Rickard Sandberg, Tranås. Men till slut vann Mats ohotad. Varför han vann.

— Jag är bäst. Men jag är inte nöjd med dagens körning, jag kunde kört fortare, säger Mats Nilsson.

Per Jönsson
042-489 90 30

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Sport