Ännu en snyting på hemmaplan
FC Helsingborg är fortfarande utan seger i Superligan. I går blev det någha utvisningar för mycket.
Innebandy. FC Helsingborg drabbades av tre utvisningar. Det blev lagets fall . På två av dessa gjorde nämligen Dalen mål.
— Det är jobbigt att spela i underlägen. Till slut orkade vi inte, säger FCH-tränaren Mikael Karlberg.
Efter en mycket bra första period av FCH, där 1–0-ledningen var helt motiverad, började det ta emot i den andra.
Visserligen inleddes perioden med att hemmalaget hade två mycket bra målmöjligheter. Först sköt Linus Nordgren utanför i fint läge och sedan gjorde Daniel Johnsson samma ska.
— Mål där och fortsättningen av matchen hade naturligtvis fått ett annat utseende, säger Karlberg.
I stället kvitterade Dalen efter dryga sju minuter, men det som verkligen blev tungt för hemmalaget var när Alexander Nede efter knappa 13 minuters spel hamnade i bråk med Dalens Patrik Lundström. Lundström knuffade till Nede i samband med att spelarbyte och Nede gav igen med ett lättare slag i ansiktet. Domarparet från Göteborg, Daniel Skoog och Ola Pettersson, tvekade aldrig, utan gav Nede fem minuter och därmed matchstraff.
— Det ska utdömas för en förseelse som sker när spelet är avblåst som nu, säger Skoog.
FCH-tränaren Mikael Karlberg hade sin åsikt om Nedes matchstraff klar.
— Jodå, det har jag, men den vill jag inte ge offentlighet åt, säger han bar.
Det går naturligtvis att tolka hur man vill, men att tränare Karlberg knappast var nöjd med Nedes uppträdande lär väl stå ganska klart.
Hemmalaget lyckades så när reda ut 5-minutaren, men när det blott återstod sju sekunder av den kunde Dalen öka på till 2–1.
Inte nog med det. Bara 32 sekunder efter målet blev hemmabacken Björn Lundgren utvisad för ottillåten trängning. När 52 sekunder återstod av utvisningen kunde Dalen öka på till 3–1 och hemmalaget uppförsbacke blev allt brantare.
— Jag tycker båda våra utvisningar var billiga. Den på Lundgren var väl knappast någon och vad det gäller Nedes tycker jag den var för hård, eftersom det var deras spelare som inledde gruffet, säger FCH:s tvåmålsskytt Linus Nordgren.
Dryga fem minuter in på den tredje perioden ökade Dalen på till 4–1 och alla förhoppningar om hemmapoäng verkade som bortblåsta.
Men FCH gav sig inte. Först reducerade Johan Astbrant till 2–4 sedan Dalens målvakt Fredrik Hörnkvist tappat in hans långskott. Sedan närmade sig hemmalaget ytterligare i målprotokollet när Linus Nordgren tryckte in 3–4 från nära håll knappa tre minuter före slut. Men mer än så blev det inte.
— Jag tycker det här visade att det sannerligen inte är något fel på vår kondition. Vi var ju det bättre laget i den sista perioden, säger Mikael Karlberg.
Linus Nordgren fyller i:
— Jag tycker vi var så bara att vi var förtjänta av poäng.
Även om FCH fortfarande är utan seger så här långt är tränare Karlberg nöjd med det hans lag presterade i går.
— Sammantaget var det vår bästa match så här långt. I första och tredje perioden spelade vi mycket bra innebandy. Tyvärr var det inte lika bra i den andra och det blev vårt fall, säger Karlberg.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus