När Henke kom in vände matchen
Så är debuten avklarad. Och det blev succé direkt. De flesta menade att det var Henkes förtjänst att FC Helsingborg vann.
Bildmaterial
Henrik Larsson och Alexander Nede kramar om varandra efter slutsignal.
Ett stort medieuppbåd följde Henrik Larssons debut.
Debuten lockade givetvis en stor publik.
Superligan
SUPERLIGAN
FC Helsingborg-Jönköping 7–6 (sudden death)
Innebandy. Innebandy. Han fick inleda på bänken. Efter den första perioden stod det 1–4.
— Inte mycket fungerade. Vi kunde faktiskt legat under med ännu mer, säger Daniel Johnsson, som till slut blev 3-målsskytt i FC Helsingborg.
När den andra perioden startade fanns Henrik Larsson med i det allra första bytet.
— Jag var faktiskt jättenervös, men det släppte efterhand. Totalt sett var det här en fantastiskt upplevelse, säger Henke.
Det var inte bara det. Hemmalaget fick också i gång sitt spel och kunde sakta, men säkert arbeta sig upp från underläget och vinna i sudden death.
— Tacka Henke för det. Hans inträde i laget gjorde att vi kunde vända matchen till vår fördel, säger FCH-tränaren Mikael Karlberg.
Henke fick totalt sju byten i den andra och tredje perioden - en sammanlagd speltid på sex minuter och 23 sekunder.
— Det var betydligt mer än jag trodde. Tre-fyra byten trodde jag det skulle handla om, säger Henke.
Han är inte mycket för att snacka om sin egen insats - "Det viktigaste var att vi vann" - men säger till slut:
— Jo, jag är nöjd. Tycker att jag gjorde en hyfsad insats. Jag försökte hela tiden spela enkelt, säger Henke.
Att han fick göra sin första insats på planen precis när den andra perioden började ansåg han vara en fördel.
— Jag fick ju komma i när allt stod stilla, det var som att börja om på noll, säger Henke.
Med sitt inträde fick han fart på FCH.
— Han fick helt enkelt i gång vårt spel och det gjorde att vi kunde ta över matchen, säger tränare Karlberg.
Han erkänner att Henke fick mer speltid än det från början var tänkt.
— Han var bättre än jag trodde, men det borde egentligen inte göra mig överraskad, eftersom han varit det i varje träning han gjort med oss, säger Karlberg.
Lagkaptenen Magnus Anderberg var också ful av beundran för Henkes debut.
— Hans femma gick med en gång in och satte press på Jönköping. Det gav alla i laget energi, vilket gjorde att vi till slut kunde vända på det här, säger Magnus.
Tremålsskytten Daniel Johnsson säger:…
— Henke är en ledargestalt som alla ser upp till. Han inträde i det här laget betyder en hel del.
Henke kunde lämnat den här matchen som målskytt. 8.15 in på den tredje perioden låg bollen helt fri framför Jönköpings målvakt Zeid Momén och Henke vispade till den. Han fick dock ingen riktig träff och så kunde målvakten lägga beslag på bollen.
— Klart det hade varit kul att få göra ett mål, men det spelar ingen roll. Det viktigaste var att vi kunde vända på den här matchen till slut vinna den, säger Henke.
Han avslutar:
— Trött? Nej, inte särskilt. Jag spelade ju inte mer än dryg sex minuter.
Walle Holmberg walle.holmberg@hd.se 042-489 90 31







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus