Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 15 december 2008 kl. 04:00
Krönika: Marjan Svab

Två farväl med helt olika slut



Marjan Svab. Två svenska segermaskiner som rullat på i som det känts en evighet parkerade och stängde av tändningen.
Man kan ta farväl på ett mer eller mindre värdigt sätt.
Jag kommer sakna Annika Sörenstam mer än ett arrogant landslag.
Golfen blir fattigare. Innebandyn roligare.

En av de absolut främsta – jag sätter Annika på översta hyllan tillsammans med Ingemar Stenmark, J-O Waldner och Björn Borg – var aldrig ensam.
Världsstjärna är ingen karriär du frivilligt väljer. De som svingar en klubba eller racket bäst, eller som Zlatan sätter fotbollshjärtan i brand, är och kommer alltid vara omgivna av människor som alla vill ha en liten bit av stjärnorna.
Det går att handskas med den verkligheten på olika vis. Annika tillhör kategorin som lyckats bäst.

Länge marinerades hon i en amerikansk tradition och vinnarkultur som inte bara härdar utan även kan vara direkt obarmhärtig och motbjudande.
Den skandinaviska blygsamheten var till en början en belastning och historien om att Annika fasade för att vinna tävlingar på LPGA-touren för att hon skulle tvingas hålla segertal är välkänd. Men i takt med att envisheten såg till att hon blev mer amerikansk i sitt sätt, förvandlades hon till en världsvan person och en slags ambassadör för det här landet. Ett land där hon allt för sällan fick den uppskattning hon förtjänade. Visserligen fick Annika Jerringpriset vid två tillfällen men Magdalena Forsberg som aldrig vann det största, ett OS-guld, fick folkets pris fyra gånger.
Vid ett enda tillfälle fick jag Annika för mig själv ett par minuter. Hon hade precis kommit till Helsingborg för att spela Compaq Open på Vasatorp och första kvällen smet hon upp till banan för att kolla läget. Ett gäng yngre och oblyga medlemmar utmanade henne på puttningstävling och ungdomarna fick sitt livs upplevelse.
Annika berättade om händelsen med sådan glädje och inlevelse att det inte gick att undgå att upptäcka ett annat jag hos henne. Det jaget och tillvaron som de flesta av oss vanliga kan relatera till. För Annika börjar den vardagen nu och det märks att hon längtar efter den.

Sveriges innebandylandslag har varit lika dominant som Annika Sörenstam.
Det största misstaget som Sverige gjorde i detta VM, och förvandlade Niklas Jihde, Henrik Quist och de andra till historiska förlorare, var att blinda spelare lurade sig själva genom att tro på myten om sin egen storhet.
Sverige var riktigt bra i totalt sett en och en halv period i turneringen. När Fredrik Djurling (en av få godkända) drog in 6–4 i krysset satte han punkt för 31 strålande minuter.
Men finnarna visste också att Sverige tagit tursamma segrar mot både Tjeckien och Schweiz. När Tero Tiitu på övertid avslutade finalens vackraste anfall med att skjuta guldet till Finland öppnade han dörren för ett välkommet maktskifte. Innebandyvärlden mår bra av en vässad konkurrens.
Förbundskaptenen Kent Göransson gjorde en "Lasse Lagerbäck" och litade på det gamla gardet i ett mästerskap för mycket. Kan inte minnas att jag i något landslagssammanhang sett en så tungfotad och svag lagkapten som Niklas Jihde. Men vad vet jag, det kanske är viktigare att lägga energi på att ha en skojsig blogg än att komma i form till ett VM.

Marjan Svab 042-489 90 35

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Commander kung i Elitloppet

Stockholm Först Olympiatravet. Sedan Oslo Grand prix. Och på söndagen seger i Elitloppet.
Commander Crowe har övertagit kungakronan bland världens travhästar.
Den svenske nioåringen var aldrig hotad i finalen på Solvalla.
Läs mer

Nystrand tog silver på 50 m fritt

Simning Sverige tog tre medaljer under EM:s avslutningsdag. Stefan Nystrand var bäst med silver på 50 m fritt medan damlaget på 4x100 m medley överraskade mest.
Läs mer

"Ibland behöver du en spark i baken"

ishockey Efter mer än 20 år i Rögles tjänst lämnade Roger Hansson i våras klubben. Nu berättar Roger om hur det kändes att inte få fortsätta och om att få sparken som huvudtränare efter fem veckor. "Självkänslan fick sig en rejäl smäll ", säger han. Läs mer

Det finns 5 kommentarer till artikeln

5 kommentarer

Mark Webber vann i regnigt Monaco

Motor Australiern Mark Webber, som hade pole position, pressades stenhårt i sin Red Bull men höll undan till seger i Monacos Grand Prix före Nico Rosberg, Tyskland, och Fernando Alonso, Spanien.
Läs mer

Beachhandboll

OV laddar för beachparty

Handboll OV Helsingborg rustar för stor strandfest – världens största! Läs mer

Relaterat material

Det finns 1 kommentar till artikeln

1 kommentar

Franska öppna mästerskapen

Larsson föll direkt i Paris

Tennis Johanna Larsson kan av allt att döma glömma OS i London. Förlusten i första omgången i Paris blev ödesdiger. Men Sofia Arvidsson är plötsligt aktuell.
Läs mer

Nordvästskånska brottningsguld

brottning Fyra nordvästskånska brottare fick gå upp på prispallen när första dagen av SM i brottning i Stockholm avgjordes på lördagen.
Läs mer

SUPERETTAN

Dewee snart tillbaka i träning

Fotboll ÄFF-anfallaren Lester Dewee närmar sig comeback efter sin axelskada. Läs mer

Relaterat material

Fredrik Lindgren vann på Ullevi

Stockholm Svenske Fredrik Lindgren vann GP-tävlingen på Ullevi före amerikanen Greg Hancock. Thomas H Jonasson slutade fyra i tävlingen. Lindgren tappade starten till Hancock men tog sig förbi med en tuff omkörning. Läs mer

Ingen Minni Flemark i EVS

Volleyboll EVS-stjärnan Minni Flemark har bestämt sig. Det blir inget elitseriespel nästa säsong. "Ett beslut som vuxit fram", säger hon. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Sport

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

  1. 16 artiklar om BTK Rekord
  2. 344 artiklar om Basket
  3. 342 artiklar om BoIS
  4. 119 artiklar om Bordtennis
  5. 67 artiklar om Bowling
  6. 130 artiklar om EVS
  7. 25 artiklar om FBC Engelholm
  8. 202 artiklar om FCH
  9. 3000 artiklar om Fotboll
  10. 440 artiklar om Friidrott
  11. 463 artiklar om Golf
  12. 1500 artiklar om HIF
  13. 650 artiklar om Handboll
  14. 13 artiklar om Helsingborgs Basket
  15. 323 artiklar om Innebandy
  16. 2441 artiklar om Ishockey
  17. 407 artiklar om Motor
  18. 266 artiklar om OV
  19. 76 artiklar om Ridsport
  20. 15 artiklar om Råå BTK
  21. 1041 artiklar om Rögle
  22. 36 artiklar om Spader Dam
  23. 47 artiklar om Stattena
  24. 551 artiklar om Tennis
  25. 249 artiklar om Volleyboll
  26. 489 artiklar om ÄFF
  27. 120 artiklar om ÖVK

I helgen spelas mer än 50 matcher från division 4 och nedåt. Hur följer du ditt favoritlag i nordvästra Skåne?

Sportchef:
Lasse Mauritzson | e-post
Sportredaktionen:
Sportredaktionen | e-post

Milanrykte, EM-plats och planstormning under debutsäsongen. Möt Andreas Granqvist.Läs mer

Röglefansen kan sluta hoppas. Fabian Brunnström får chansen att prova vingarna i NHL även nästa säsong.Läs mer

Vår fotbollsbilaga, Avspark 2012, som tar tempen på alla de NV-Skånska lagen inför fotbollspremiären kan nu laddas hem.
Ladda hem bilagan som PDF

Störst i världen! Det kan OV Beach titulera sig nu.Läs mer

Som barn samlade han på ruvor – vid 28 års ålder är det proffssegrar som gäller.Läs mer

2009 var Daniel Berta världens hetaste junior. Tre år senare hittar vi honom på tennisens bakgård. Men varför det blivit så vägrar 19-åringen att prata om.Läs mer

Fyra NV-skåningar finns med i Sveriges EM-lag. Två av dem konkurrerar om samma plats.Läs mer

Då: en slarver som kom till träningen i fel skor. Nu: en 20-åring som gör allsvensk succé i HIF. Möt Loret Sadiku.Läs mer

Småklubbarna stöttar Björn Hellkvists kamp. På hd.se redovisar vi DIN förenings bidrag i kampen mot Parkinson.Läs mer

Här har vi samlat alla artiklar som har med Helsingborgs IF att göra.
Läs mer

Här har vi samlat alla artiklar som har med Landskrona BoIS att göra.
Läs mer

Här har vi samlat alla artiklar som har med Rögle BK att göra.
Läs mer

Det brukar sägas att Sverige har fotbollsvärldens längsta försäsong. Men varenda minut är välplanerad. Vi satte oss ner med HIF:s assisterande tränare Per-Ola Ljung och lät honom förklara upplägget som ska försvara SM-guldet.Hela tidslinjen i större format


Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr


Copyright och information