Henke svarar på kritiken
Velig, nonchalant och dryg. För första gången bemöter kontraktslöse Henrik Larsson kritiken från fotbollsfolket. "Jag känner mig absolut inte skyldig och har inte varit otydlig."
Bildmaterial
Henrik Larsson pratar ut om innebandyn, landslaget och HIF i en öppenhjärtlig intervju.
fotboll. Det är lördag förmiddag och FC Helsingborg finslipar detaljer inför dagens bortamöte med Dalen. Trots det prekära läget i tabellen är det hög stämning i truppen. På högerkanten virvlar Henrik Larsson fram och ser ut att trivas rätt bra med tillvaron.
Efteråt tar han sig ordentligt med tid för att förklara den senaste tidens rubriker om att han väljer bort landslag till förmån för innebandyn och håller HIF som gisslan.
— Jag förstår inte folk som säger att nu måste jag bestämma mig. Jag har inte hållit någon på halster och varit otydlig mot klubben, media eller folk i allmänhet.
— Det är bara att gå tillbaka och läsa och lyssna på vad jag sagt. Medan allsvenskan var igång sa jag att det är dags för HIF att börja planera för en framtid utan Henrik Larsson.
— Jag känner mig absolut inte skyldigt till något. Hur mycket tydligare kan man bli?
Henke hänvisar bland annat till tidningarnas rapportering och en webb-tv-intervju med HD-sportens Torbjörn Dencker efter avslutningsmatchen mot Göteborg.
"Det kommer en dag då Helsingborgs IF ska klara sig utan Henrik Larsson. De får väl börja planera för det och börja bygga för framtiden."
Det budet gäller tydligen fortfarande.
— Klubben ska se mig som en bonus, konstaterar Larsson.
— Det kanske låter tråkigt men när det gäller fotbollen har jag inte kommit fram till något beslut. Tar det för lång tid att fatta säger det sig självt vad slutresultatet bli.
Henke kan alltså inte lämna något datum för när en eventuell comeback på fotbollsplanen kan ske. Han avslöjar i alla fall att det inte är aktuellt med träning nästa vecka heller och att det i grund och botten rör sig om en motivationsfråga.
— Om jag fortsätter är det jag som ska springa och träna en säsong, ta riskerna och ta det positiva och negativa. Beslutet ligger på det mentala planet. Först och främst måste jag få tillbaka suget efter fotboll.
Han värjer sig även mot den tuffa kritik som följt efter att han tackade nej till fotbollslandslagets USA-turné och istället fortsatte med innebandysatsningen. För att få följa med till USA ställde Lars Lagerbäck och Roland Andersson kravet att spelarna skulle vara i fotbollsträning vid det här laget.
— Jag har inte valt bort något, och att jag inte åker med har ingenting med innebandyn att göra. Jag har inte rört en boll sedan landskampen mot Holland och känner mig således inte hundraprocentig.
Henke hänvisar till sin fysiska status. Han är inte otränad men fotbollen kräver en annan sorts förberedelser.
— Innan jag är redo måste jag köra vissa styrkegrejor. Fotboll innebär påfrestning på helt andra muskler och jag har som sagt inte varit igång på två månader.
— Ska jag vara med i landslaget måste jag känna att jag kan prestera och tillföra något annars blir det bara fel. Både mot laget och mig själv. Det här har jag talat om för förbundskaptenerna och det är inget konstigt.
I går avslutades dessutom kontraktet med HIF officiellt.
— För första gången på länge har jag inget kontrakt och det känns riktigt skönt.
Med FC Helsingborg har han tills vidare en muntlig överenskommelse om spel.
— Atmosfären är kanon och det är fantastiska killar att umgås med. Känslan med klubba och boll blir bättre och bättre, precis som positionsspelet. Jag känner mig som en del i gänget och har jätteroligt.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus