Lördag 20 mars 2010

Annonseringslänkar

Länkar om prenumeration och medlemskap




Sidkarta

A-Ö

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 4 mars 2009 kl. 04:00

Full fokus för Berta

En 16-åring från Helsingborg kan komma att spela huvudrollen i den hårdast bevakade tennismatch Sverige upplevt. Men Daniel Berta räds varken motståndare eller tomma läktare och demonstranter.


Bildmaterial

Daniel Berta på gårdagens träning inför Davis cup matchen mot Israel i Malmö nästa helg. Förbundskapten Mats Willander står i bakgrunden.


TENNIS. Det har gått fort för Daniel Berta. Väldigt fort. För några veckor sedan hade det 16-åriga tennislöftet från Helsingborg inte kunnat drömma om det han nu upplever. En chans att få debutera för det svenska Davis Cup-laget som den näst yngste spelaren någonsin.

— Jag blev lite förvånad när jag blev uttagen men otroligt glad och nöjd. Det känns jättekul och bra att få vara här. Lite spänd är man, men jag är inte nervös, säger han efter den obligatoriska presskonferensen.

Tillsammans med övriga spelare i laget mötte han ett stort massmediauppbåd i Baltiska hallen i Malmö inför matchen mot Israel. Något sammanbiten men med stadig blick fick han höra Davis Cup-kaptenen Mats Wilander svara på frågor som mer berörde säkerheten och själva arrangemanget än formen i laget och chansen att vinna.

Mötet räknas som en högriskmatch och över 1 000 poliser är kommenderade till Malmö. Kravallstaketet löper så långt ögat, säkerheten är rigorös och ett kontroversiellt beslut har tagits som innebär att matchen spelas för tomma läktare. Trots det har Daniel Berta inga problem att fokusera på sin egen insats.

— Det är inget jag tänker på. Det är matchen som betyder något och mitt eget spel, säger han.

Tror han då på spel för egen del.

— Alla har tränat bra och det finns några otroliga spelare i laget. Jag kan bara göra mitt bästa och hoppas på att Mats tar ut mig.

Och visst har Mats Wilander förtroende för sin adept. Men om det blir något spel vill han inte uttala sig om.

— Daniel har gjort väldigt bra ifrån sig. Det är svårt att säga vilken chans han har. Både Thomas Johansson och Andreas Vinciguerra har varit skadade men är på bättringsvägen. Vi ska testa och se om de håller för spel. Men jag tror att Daniel förstått att han inte är någon utfyllnadsspelare utan att han är här för att konkurrera om en plats.

Även om DC-kaptenen och tennislegendaren är sparsam med löften om spel håller han inte igen på berömmet.

— Han har en vuxen skalle. Han blev inte uttagen för att han är 16 år och har potential, utan för hans inställning. Han är komplett, rör sig bra och har en fruktansvärt bra backhand.

Men vill verkligen Mats Wilander se Daniel Berta på banan? Det kan vara tveksamt. Får Daniel Berta chansen blir han den näst yngste spelaren i det svenska Davis Cup-laget någonsin, slagen endast av Björn Borg. Den nuvarande innehavaren av andraplatsen är kaptenen själv.

— Det är skönt att jag är kapten. Då kan jag bestämma att han inte ska spela, säger Wilander med ett leende på läpparna.

Marcus Ekdahl marcus.ekdahl@hd.se042-489 94 06

Kommentarer

Artikeln har inga kommentarer ännu, bli först med att lämna en egen kommentar


Webb-tv

Så går snacket i HIF inför Stockholmsresan

WEBB-TV/FOTBOLL 08:11 Det blir förmodligen samma HIF-startelva mot Djurgården som i premiären. Möt tränaren Conny Karlsson och spelaren Erik Wahlstedt - som är tillbaka efter skada - om fenomenet att spela inför tomma läktare.
Läs mer

Relaterat material

"Synd att det skulle sluta så här"

Innebandy 12:00 En levererande skyttekung räckte inte. Daniel Johnsson fick inte knäppa Warberg på näsan och framtiden är nu osäker för FCH-stjärnan. Läs mer

Relaterat material

"Jag är beredd att ta ett stort ansvar nu"

ishockey 04:00 Då: en bekväm talang som gillade lingon på pizza. Nu: en nyckelspelare som har mognat i lagom takt. "Jag är redo att ta ansvar i kvalserien", säger Mattias Sjögren. Läs mer

Relaterat material

Webb-tv

Sportsnack inför kvalserien

webb-TV/sportsnack 00:30 Hd.se reder ut begreppen i Sportsnack. Kommer Rögle klara pressen, hur ser sportchefen på ännu en nervkittlande kvalserie och vilka lag kommer att slåss om segern.
Läs mer

Relaterat material

Malmö missade kvalserien

Ishockey 21:51 Kvalserieuppställningen är komplett. Det blir Uppsalalaget Almtuna som får möta Rögle och de andra i kvalserien. För Malmö gäller nya tag efter 2-5-förlust mot just Almtuna.
Läs mer

Relaterat material

BoIS möter Jönköping igen

Fotboll 04:00 För andra gången under träningsveckan i Cypern kommer Landskrona BoIS att möta superettankollegan Jönköping i en träningsmatch. I onsdags spelade lagen 2-2 sedan BoIS gjort en riktigt bra första halvlek och snabbt tagit ledningen med 2-0. - Jag vill att vi ska fortsätta spela på det sätt som vi tränat på, säger tränaren Henrik Larsson inför matchen. Läs mer

Dagens direktsända sport på tv All dagens sport

ÄFF testar Lindh i offensiv roll

Fotboll 04:00 Ytterback i fjol - i dag testas Jonas Lindh som släpande forward när hans ÄFF möter division 1-laget Limhamn/Bunkeflo i en träningsmatch på konstgräset i Valhall Park. - Jag vill se Jonas i den här rollen, du kan kalla det offensiv mittfältare eller släpande forward. Jonas ska spela mellan mittfältet och toppforwarden, säger ÄFF-tränaren Roar Hansen. Läs mer

Zlatans Barcelona möter Arsenal i kvarten

FOTBOLL 19/3 Nu står det klart. Det blir ett tungviktsmöte redan i kvartsfinalen i Champions League när Zlatan Ibrahimovics Barcelona möter Arsenal.
Läs mer

Relaterat material

Kalla stark i klassiskt

Skidor 19/3 Charlotte Kalla kom på tredje plats i Falunprologen i skidvärldscupens finalvecka. Bara segrande polskan Justyna Kowalczyk och norskan Marit Björgen var före på den 2,5 kilometer långa banan vid Lugnets skidstadion.
Läs mer

Svensk paralympier fast för dopning

Vancouver 22:50 Glenn Ikonen i det svenska rullstolscurlinglandslaget har åkt fast för dopning i Paralympics, efter att ha tagit otillåten medicin.
Läs mer


Läsvärda artiklar

Fotboll

Hur går det för Rögle i kvalserien?

  1. 38 artiklar om BTK Rekord
  2. 195 artiklar om Basket
  3. 422 artiklar om BoIS
  4. 120 artiklar om Bordtennis
  5. 67 artiklar om Bowling
  6. 151 artiklar om EVS
  7. 22 artiklar om FBC Engelholm
  8. 209 artiklar om FCH
  9. 3000 artiklar om Fotboll
  10. 352 artiklar om Friidrott
  11. 304 artiklar om Golf
  12. 1292 artiklar om HIF
  13. 356 artiklar om Handboll
  14. 26 artiklar om Helsingborgs Basket
  15. 274 artiklar om Innebandy
  16. 2031 artiklar om Ishockey
  17. 253 artiklar om Motor
  18. 204 artiklar om OV
  19. 88 artiklar om Ridsport
  20. 37 artiklar om Råå BTK
  21. 1149 artiklar om Rögle
  22. 38 artiklar om Spader Dam
  23. 164 artiklar om Stattena
  24. 478 artiklar om Tennis
  25. 221 artiklar om Volleyboll
  26. 381 artiklar om ÄFF
  27. 111 artiklar om ÖVK

Sportchef:
Lasse Mauritzson | e-post
Ansvarig hd.se/sport: Torbjörn Dencker | e-post
Sportredaktionen:
Sportredaktionen | e-post



» Till hd.se/ungsport

Var med i hd.se:s tävling och vinn biljetter till Rögles hemmamatcher i kvalserien.Läs mer

Tiger Woods har bestämt sig för att återvända till golfbanan efter sin timeout.Läs mer

U 16, J 18 och J 20. Tre Röglelag är i SM-slutspel – och bättre ska det bli.Läs mer

HIF:s nyförvärv Ardian Gashi om samarbetet med Marcus Lantz.Läs mer

Mycket hänger på kantspelet för HIF i år. Därför blir Christoffer Andersson en viktig bricka i HIF-pusslet. Men hur mycket kändis är han, utan den där frisyren?
Se programmet här!

Sportens Marjan Svab vet hur allsvenskan slutar. Läs hur här.Läs mer

Elfsborg eller IFK Göteborg vinner fotbollsallsvenskan 2010, eller?Läs mer

Emma Weberg hade föredragit ett roligare slut. Segerintervjun i Klippan Lady Open fick skjutas upp igen.Läs mer

Före SM hade Kajsa Andersson och Marie Olsson bara spelat en tävlingsmatch tillsammans i dubbel. Trots brist på samträning tog de silver.Läs mer

Det blev ett abrupt och bittert slut i HIF. Nu kan han bli förbundskapten.Läs mer

Han heter Claes Ohlsson. Men vem är han, HIF:s nye ordförande. Se en längre intervju med honom här.Läs mer

HIF:s Erik Edman och Mattias Lindström grillades i en chatt här på hd.se inför den allsvenska premiären. Läs chatten i sin helhet genom att klicka på länken nedan.
Till HIF-chatten

Hur bra ordning har egentligen HIF-spelarna på rummen under ett träningsläger?Läs mer

Det finns en given mittpunkt på ett träningsläger. Materialaren Sverker Eliassons rum.Läs mer

hd.se tar pulsen på HIF:s unga spelare och tar hjälp av sportchef Jesper Jansson att betygsätta dem.Läs mer

Annonser

Volvo V70 2.4D Classic Momentum -07Barents blå metallic 11.037 mil
Pris: 159.900 kr

Toyota Yaris 1,0 -04Röd 10.850 mil
Pris: 69.900 kr

Nissan Interstar L2H2 120 dCi 1 395 kr/mån -07Silvermetallic 11.100 mil
Pris: 143.600 kr

Citroën C4 1.6I SX -05M.grå 8.862 mil
Pris: 89.900 kr

BMW 318 d Touring 143hk -09Safirsvart metallic 1.250 mil
Pris: 285.000 kr

Kia Cee´d crdi eco -09Beigemet 1.186 mil
Pris: 134.500 kr

Läs motornyheter på hd.se/motor

Jobbannonser


Copyright och information

statistikräknare