Fler än Rögle vill ha Andrée
Rögle är ett alternativ, men fler klubbar är ute efter Andrée Persson.
ishockey. Drygt två veckor har gått sedan Rögles sista match för säsongen och det enda som har hänt sedan dess, förutom att Johan Alcén har anslutit från Brynäs, är att fyra nyckelspelare har lämnat skutan för andra elitserieklubbar. Andrée Persson kan bli nummer fem i den raden.
— Rögle är intresserat av att behålla mig, men även andra klubbar finns med i bilden. Just nu funderar jag över vad jag vill göra med mitt hockeyliv, säger Persson.
26-åringen från Tyringe hade det tungt i kvalserien, men levererade annars en storstilad debutsäsong i elitserien och gjorde 28 poäng (15 mål och 13 assists). Det har gett visst eko.
— Vi förhandlar med Rögle och en annan elitserieklubb, säger Perssons agent Michael Johansson.
Själv säger Andrée Persson att han trivs i Rögle, att han har ännu mer att ge nästa säsong och att han är intresserad av en fortsättning. Men han säger också att han inte vill uppleva en ny kvalserie.
— Rögle pratar om slutspel, men jag vill gärna se hur det ska gå till. Just nu ser det halvtungt ut i truppen, det händer inte mycket.
Hur går förhandlingarna med Rögle?
— Vi håller på och diskuterar, det är några smågrejer som vi inte är överens om.
När bestämmer du dig?
— Förhoppningsvis i nästa vecka. Jag vill lösa det här, man hamnar i en ond cirkel när man går runt och funderar som jag gör nu.
Det ryktas om att Luleå vill ha dig?
— Jag har också hört det ryktet, men jag vet inte om det mest är ett rykte. Jag vill inte kommentera vilka klubbar som är intresserade.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus