Maradona gav svar på tal
Diego Maradona har tystat kritikerna. I alla fall tillfälligt. Argentina tog, trots allt, en direktplats till fotbolls-VM. "Jag är svart eller vit. Jag kommer aldrig i livet att vara grå, konstaterade Maradona efteråt.
Länder klara för fotbolls-VM
Hittills är 21 länder länder klara för VM, inklusive värdnationen Sydafrika:
Europa (13 platser). Klara: England, Spanien, Holland, Tyskland, Danmark, Serbien, Italien, Schweiz, Slovakien. Klara för playoff: Ryssland, Bosnien-Herzegovina, Ukraina, Frankrike, Irland, Grekland, Portugal, Slovenien.
Sydamerika (4 platser, samt en till kval): Brasilien, Paraguay, Chile.
Nord- och Centralamerika och Karibien: (3 platser, samt en till kval): Mexiko, USA.
Afrika (6 platser): Ghana, Elfenbenskusten, Sydafrika.
Asien (4 platser, samt en till kval): Australien, Japan, Sydkorea, Nordkorea.
Oceanien (en kvalplats): Nya Zealand och Bahrain från Asiengruppen gör upp om en VM-plats.
Fotbolls-VM omfattar 32 länder. (TT)
Fotboll. Skandalernas man har tystat kritikerna. I alla fall tillfälligt.
Diego Maradonas Argentina tog, trots allt, en direktplats till fotbolls-VM.
— Jag är svart eller vit. Jag kommer aldrig i livet att vara grå, konstaterade förbundskaptenen efteråt.
Fotbollsgeniet Diego Maradona lämnade ingen oberörd som spelare och det argentinska folket förlät villigt alla skandaler. Som förbundskapten har det dock snarare varit kritik än lovord och Maradona har mycket kvar att bevisa.
Men efter ett allt annat än klockrent VM-kval lyckades Argentina till slut ta fjärdeplatsen som innebär en direktplats till VM i Sydafrika nästa år. Inhopparen Mario Bolatti gjorde matchens enda mål i 84:e minuten i bortamatchen mot Uruguay i Montevideo.
Maradona var inte sen med att slå tillbaka mot sina belackare efter matchen.
— Till dem som inte trodde på det här landslaget, till dem som behandlat mig som skräp, vill jag bara säga att i dag har vi tagit oss till VM med den äran efter att ha slagit ett lag som Uruguay.
Det var redan klart att även Brasilien, Chile och Paraguay från den sydamerikanska gruppen går direkt till VM-slutspelet.
Samtidigt blev Honduras klart för VM för blott andra gången i landets historia. Det blev seger med 1—0 mot El Salvador, men den store hjälten var inte målskytten Carlos Pavon — utan amerikanen Jonathan Bornstein.
Bornsteins mål, i femte tilläggsminuten, innebar att USA klarade 2—2 mot Costa Rica. Och att Honduras knep tredjeplatsen i den nordamerikanska gruppen och gör USA och Mexico sällskap till Sydafrika.
Costa Rica får i stället försöka ladda om för ett VM-avgörande dubbelmöte mot sydamerikanska femman, Uruguay.
— Först måste jag bygga upp deras psyke igen. De är helt sänkta, det här var en chock för dem, sade Costa Ricas förbundskapten Simoes.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus