Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 17 oktober 2009 kl. 04:00

Mästarpassaren har hittat hem igen

Kalle Sandberg är härligt engagerad inför sin comeback i Örkelljunga och det gäller inte bara ute på planen.


Bildmaterial

Den gamle landslagspassaren Kalle Sandberg gör comeback i Örkelljunga och efter ett års uppehåll brinner han återigen för sin volleyboll och för ÖVK. Sonny Thoresen

 Sonny Thoresen

 Sonny Thoresen

 Sonny Thoresen


Volleyboll. Han är egentligen fostrad i Vingåker men när den gamle guldpassaren Kalle Sandberg återvänder till Örkelljunga tycker han själv att han kommit hem igen.

— Man ska ju aldrig säga aldrig men nu har jag förmodligen flyttat färdigt. Jag är inte uppfödd här men Helsingborg har blivit min nya hemstad och allt kring ÖVK känns så positivt att jag vill vara med och bidra ett bra tag till.

Kalle blev mästare när ÖVK vann sina tre raka SM-guld, 2002, 2003 och 2004, och mycket är förstås sig likt. Bengt Olsson är fortfarande den drivande kraften, idrottshallen är fortfarande lika trång och svårspelad och alla räknar fortfarande med att klubben ska vara med och slåss i toppen.

— Men det har också hänt väldigt mycket i Örkelljunga, säger Sandberg. Jag tror att det till stora delar är Martin Olafsens förtjänst, han har infört en ny kultur och han har skapat en anda som vi inte har haft tidigare.

Tränare Olafsen ställer krav, inte bara ute på planen utan även vid sidan av, och nu vet spelarna vad som förväntas av dem, för att de ska få ingå i laget – och i klubben. Vi märker på Kalle Sandberg att han gillar nyordningen och som lagkapten är han själv med och driver på.

— Alla måste vara med och hjälpa till och även om det handlar om simpla saker, som att ta hand om vår minibuss eller tvätten eller fixa inför resorna, skapar det en sammanhållning och ett engagemang som kommer att ge resultat även i vårt spel.

Kalle, som själv bland annat håller i hemsidan och pressmeddelanden, tillsammans med John Nilsson, berättar gärna också om ÖVK:s samarbete med andra klubbar, företag och skolor och det senaste exemplet är ett besök hos den lokala volleybollföreningen i Hörby.

— Det är jätteviktigt att vi som elitklubb är ute och visar upp oss och den glädje vi möttes av i Hörby betyder enormt mycket även för oss spelare. Nästa projekt är ett besök hos cancersjuka barn och det ska bli väldigt roligt och spännande.

Vi hör att Kalle Sandberg, snart 29 år, tänt till igen och han erkänner att förra säsongens uppehåll, innan den korta comebacken i Lugi, var välbehövlig. Efter ett par års utlandsspel hade den förre landslagspassaren tappat sugen men i våras kom saknaden mer och mer och efter ett rejält snack med Martin Olafsen bestämde sig Kalle för att satsa igen.

— Jag har kommit till ett härligt gäng där alla tränar hårt och där alla visar en grym inställning. Som lite mer rutinerad har jag dessutom fått chansen att påverka och det känns väldigt inspirerande.

Fotskadan i cupspelet förra helgen gör visserligen att söndagens seriepremiär är i fara – "Jo, det var dålig tajming och jag tänker inte ta några risker" – men som spelfördelare kommer Kalle Sandberg naturligtvis att bli en stor tillgång framöver. Lagkompisarna lär också bli varse att de fått in en riktig vinnarskalle på planen:

— Jag vill inte sätta press på de andra, men jag gillar ju att sticka ut hakan och jag kräver minst final. Väl där är det bara vinst som gäller...

Lennart Norlöv 0431-842 41

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

Nystrand tog silver på 50 m fritt

Simning Stefan Nystrand tog silver på 50 meter frisim vid EM i Ungern. Nystrand simmade på 22,04 och var 24 hundradelar efter segraren Frederick Bosquet, Frankrike. Nystrand hade den snabbaste semifinaltiden och var lite finalfavorit men kunde inte röra fransmannen trots en bra start.
Läs mer

Mark Webber vann i regnigt Monaco

Motor Australiern Mark Webber, som hade pole position, pressades stenhårt i sin Red Bull men höll undan till seger i Monacos Grand Prix före Nico Rosberg, Tyskland, och Fernando Alonso, Spanien.
Läs mer

"Ibland behöver du en spark i baken"

ishockey Efter mer än 20 år i Rögles tjänst lämnade Roger Hansson i våras klubben. Nu berättar Roger om hur det kändes att inte få fortsätta och om att få sparken som huvudtränare efter fem veckor. "Självkänslan fick sig en rejäl smäll ", säger han. Läs mer

Det finns 5 kommentarer till artikeln

5 kommentarer

Svenskt rekord i Elitloppsförsök

Sport Norsktränade Yarrah Boko tangerade svenska rekordet när han vann första försöket i Elitloppet på 1.09,7. Bergsåkerskusken Ulf Ohlsson satt i sulkyn och gav Yarrah Boko ett bra lopp utvändigt.
Läs mer

Beachhandboll

OV laddar för beachparty

Handboll OV Helsingborg rustar för stor strandfest – världens största! Läs mer

Relaterat material

Franska öppna mästerskapen

Larsson föll direkt i Paris

Tennis Johanna Larsson kan av allt att döma glömma OS i London. Förlusten i första omgången i Paris blev ödesdiger. Men Sofia Arvidsson är plötsligt aktuell.
Läs mer

Nordvästskånska brottningsguld

brottning Fyra nordvästskånska brottare fick gå upp på prispallen när första dagen av SM i brottning i Stockholm avgjordes på lördagen.
Läs mer

SUPERETTAN

Dewee snart tillbaka i träning

Fotboll ÄFF-anfallaren Lester Dewee närmar sig comeback efter sin axelskada. Läs mer

Relaterat material

Fredrik Lindgren vann på Ullevi

Stockholm Svenske Fredrik Lindgren vann GP-tävlingen på Ullevi före amerikanen Greg Hancock. Thomas H Jonasson slutade fyra i tävlingen. Lindgren tappade starten till Hancock men tog sig förbi med en tuff omkörning. Läs mer

Ingen Minni Flemark i EVS

Volleyboll EVS-stjärnan Minni Flemark har bestämt sig. Det blir inget elitseriespel nästa säsong. "Ett beslut som vuxit fram", säger hon. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Sport

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

  1. 16 artiklar om BTK Rekord
  2. 344 artiklar om Basket
  3. 342 artiklar om BoIS
  4. 119 artiklar om Bordtennis
  5. 67 artiklar om Bowling
  6. 130 artiklar om EVS
  7. 25 artiklar om FBC Engelholm
  8. 202 artiklar om FCH
  9. 3000 artiklar om Fotboll
  10. 440 artiklar om Friidrott
  11. 463 artiklar om Golf
  12. 1500 artiklar om HIF
  13. 650 artiklar om Handboll
  14. 13 artiklar om Helsingborgs Basket
  15. 323 artiklar om Innebandy
  16. 2441 artiklar om Ishockey
  17. 407 artiklar om Motor
  18. 266 artiklar om OV
  19. 76 artiklar om Ridsport
  20. 15 artiklar om Råå BTK
  21. 1041 artiklar om Rögle
  22. 36 artiklar om Spader Dam
  23. 47 artiklar om Stattena
  24. 551 artiklar om Tennis
  25. 249 artiklar om Volleyboll
  26. 489 artiklar om ÄFF
  27. 120 artiklar om ÖVK

I helgen spelas mer än 50 matcher från division 4 och nedåt. Hur följer du ditt favoritlag i nordvästra Skåne?

Sportchef:
Lasse Mauritzson | e-post
Sportredaktionen:
Sportredaktionen | e-post

Milanrykte, EM-plats och planstormning under debutsäsongen. Möt Andreas Granqvist.Läs mer

Röglefansen kan sluta hoppas. Fabian Brunnström får chansen att prova vingarna i NHL även nästa säsong.Läs mer

Vår fotbollsbilaga, Avspark 2012, som tar tempen på alla de NV-Skånska lagen inför fotbollspremiären kan nu laddas hem.
Ladda hem bilagan som PDF

Störst i världen! Det kan OV Beach titulera sig nu.Läs mer

Som barn samlade han på ruvor – vid 28 års ålder är det proffssegrar som gäller.Läs mer

2009 var Daniel Berta världens hetaste junior. Tre år senare hittar vi honom på tennisens bakgård. Men varför det blivit så vägrar 19-åringen att prata om.Läs mer

Fyra NV-skåningar finns med i Sveriges EM-lag. Två av dem konkurrerar om samma plats.Läs mer

Då: en slarver som kom till träningen i fel skor. Nu: en 20-åring som gör allsvensk succé i HIF. Möt Loret Sadiku.Läs mer

Småklubbarna stöttar Björn Hellkvists kamp. På hd.se redovisar vi DIN förenings bidrag i kampen mot Parkinson.Läs mer

Här har vi samlat alla artiklar som har med Helsingborgs IF att göra.
Läs mer

Här har vi samlat alla artiklar som har med Landskrona BoIS att göra.
Läs mer

Här har vi samlat alla artiklar som har med Rögle BK att göra.
Läs mer

Det brukar sägas att Sverige har fotbollsvärldens längsta försäsong. Men varenda minut är välplanerad. Vi satte oss ner med HIF:s assisterande tränare Per-Ola Ljung och lät honom förklara upplägget som ska försvara SM-guldet.Hela tidslinjen i större format


Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr


Copyright och information