Bosses sista match med gänget
Den började i Hässleholm 1974. Nu avslutas Bosse Nilssons tränarkarriär och bland höjdpunkterna finns flera avancemang.
Bildmaterial
"Lite kommer jag att sakna det så klart", säger Bosse Nilsson som i dag gör sin sista match som tränare.
En kaffedrickande Afrika-expert
Namn: Bo ”Bosse” Nilsson
Ålder: 65 år. Tränare sen: 1974
Klubbar som spelare: Tjörnarps BOIF, IFK Hässleholm och Djurgården.
Lag han har tränat: IFK Hässleholm, Mjällby AIF, Gais, svenska landslaget, Vilan BOIF, HIF, Silkeborg, Al Tawoon, Degerfors, West Riffa (Bahrain), FC Chengdu.
Lagledare i: Malmö FF
Meriter: Ett SM-guld, två avancemang till allsvenskan.
Specialkompetens: hitta afrikanska talanger.
Kännetecken: dricker kaffe under matcherna.
Aktuell: gör sin sista match som tränare i dag
Fotboll. I morgon tar det slut. För andra gången.
— Jo, jag vet ju hur det känns. Jag har ju slutat en gång innan.
Bosse Nilsson häller mjölk i kaffet och lutar sig tillbaka i stolen. Han har precis avslutat sitt sista dagen-före-match-pass. Efter söndagens drabbning mot Elfsborg är en lång tränarkarriär till ända.
— Lite kommer jag att sakna det så klart. Särskilt det dagliga umgänget med de andra ledarna och tränarna. Vi har ett väldigt bra team här, säger Bosse.
Det har gått 35 år sen han tränade sitt första lag - Hässleholm. Därefter har han skrivit in både svenska, utländska och landslag på meritlistan.
2006 kom han till HIF för andra gången, han hade lämnat tränaryrket och skulle istället vara sportchef. Han fick dock hoppa in som nödlösning, ett provisorium som blev permanent.
När vi ber honom lista fem av de största händelserna under sin karriär, är det serieavancemang som dominerar.
# "Under mitt allra första år som tränare vann jag division tre med Hässleholm och gick upp i näst högsta serien."
# "Avancemanget till allsvenskan med Mjällby första året jag var där".
# "Självklart när HIF gick upp i allsvenskan 1992. Det är ett av de allra starkaste minnena".
# "Sen måste jag säga SM-guldet med Malmö 2004, tillsammans med Tom Prahl".
# "Och så derbyt mot MFF på hemmaplan ifjol. Det var en väldigt bra fotbollsmatch och vi vann med 4–2".
Vi frågar också efter tre favoritspelare och inte helt oväntat är det ett högst aktuellt namn som dyker upp först.
— Henrik Larsson är ju given så klart.
Sen får han fundera lite längre, men kommer till sist fram till en landslagsspelare och en Tyringepojk.
— Torbjörn Nilsson var en väldigt bra fotbollsspelare under min tid som assisterande landslagstränare. Och sen säger jag Anders Jönsson. Han spelade i HIF när vi gick upp och symboliserade verkligen den kraft och energi som vi behövde då.
Han tillägger sen med ett stort skratt:
— Och så tar vi tre favoritdomare.
Alla som har hört Bosse efter en match förstår att han är högst ironisk. Han och domarna har för det mesta olika åsikter om det som har hänt på planen.
Trots att han pensionerar sig från tränaryrket, lämnar han dock inte fotbollen. Nästa säsong ska han vara HIF:s scout samt vara bollplank till Hässleholms tränare.
— Fotbollen är så intressant på många sätt. Det är ett stort jobb att vara scout. Du måste hitta talangerna redan vid 14 års ålder, annars tar andra länder dem.
Men innan letandet efter löftena börjar, ska en sista match spelas.
— Vi vill bli bäst i Skåne i serien, så vi ska vinna matchen. Men visst kommer det att kännas speciellt i morgon.
Materialförvaltaren Sverker Eliasson kommer förbi och utlovar en avskedspresent:
— Vi ska slänga honom i vattengraven efter matchen.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus