Drott på gång igen
Efter en rysare spräckte Drott en femton matcher lång segersvit för Guif. Det hände i andra omgången i slutspelsserien, Drott vann med 29—27 (16—12).
Handboll. Efter en rysare spräckte Drott en femton matcher lång segersvit för Guif.
Det hände i andra omgången i slutspelsserien, Drott vann med 29—27 (16—12).
Efter några år i mörker är anrika Drott med i ett slutspel igen.
Lagledaren Ants Pärna var med under storhetstiden. Och de två senaste säsongernas kval för att stanna kvar i elitserien.
Han var med om tolv raka SM-slutspel åren 1984—96. Sedan tog han en paus, och var tillbaka på bänken när Drott senast slutspelade 2006 och åkte ut i kvartsfinal.
— Häftigt, nu är vi på banan igen. Det är tanke bakom allt vad det här gänget gör. Kommer vi i underläge så deppar killarna inte, säger Ants Pärna till TT.
Drott var efter med två bollar, men gick fram till 27—26 och höll undan. David Lövgren brände en straff men satte 28—26 och 29—26 inför cirka 2 000 i nya arenan.
Onsdagens vinst betyder att Halmstadslaget leder sin slutspelsgrupp före Alingsås på bättre målskillnad. Guif är en poäng efter. De här tre lagen gör upp om två av semifinalplatserna. Skövde är nog borta efter förlust mot Alingsås med 23—31.
I den andra gruppen tog Sävehof greppet om en plats i semifinal genom vinst över HK Malmö, 31—17.
På torsdagen möts grupptvåan Hammarby och trean Ystads IF i Eriksdalshallen.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus