Göteborgs tränare: "HIF åt upp oss"
Det satt en glad och en besviken tränare på presskonferensen efteråt. Den
glade var HIF:s tränare Conny Karlsson som kan kalla sig serieledare efter
2-0 hemma mot IFK Göteborg.
Fotboll. Med två raka segrar var det upp till bevis för HIF i hemmamötet med guldkandidaten IFK Göteborg. Det var ett lag på planen i första halvlek. HIF dominerade händelserna stort och fick också utdelning för slitet.
Ledningsmålet kom i den 29:e minuten. Göteborgsförsvaret försökte nicka bort bollen efter ett inlägg från vänster. Bollen hamnade dock hos Mattias Lindström som dundrade in 1-0 i bortre hörnet i Kim Christensens mål. Det var Lindströms andra mål på tre matcher.
– Het? Jo jag var het, men hela laget var det också. Vi kämpade på varje boll.
HIF fortsatte rulla upp och i takt med chanserna kom också målen. Målskytten Lindström fälldes en bit utanför straffområdet. Ardian Gashi slog frisparken mot Rasmus Jönsson i bortre delen av straffområdet. Bollen direktskarvades in framför mål där Marcus Nilsson dök upp och nickade in 2-0.
– Det kändes speciellt att göra mitt första allsvenska mål. Jag tycker hela laget ska ha en eloge för att vi kämpade, säger den ovane målskytten.
På presskonferensen erkände IFK Göteborgs tränare Jonas Olsson att laget inte var i närheten av sina motståndare i första halvlek.
– I första halvlek äter de upp oss fullständigt. I andra halvlek ändrar vi till 4-4-2 och då fick vi också mer av spelet, säger Jonas Olsson.
Conny Karlsson konstaterar att hans lag tagit full pott, nio poäng på tre matcher. Han var också nöjd med vad han såg av spelet.
– Första halvlek var alldeles lysande från vår sida. Vi får allt vi bad om av spelarna inför matchen. Vi spelar aggressivt och tätt, vi skapar chanser och leder rättvist med 2-0 i paus.
Han gjorde tre byten i matchen. Det första var ofrivilligt. I den 13:e minuten tvingades Joel Ekstrand lämnad planen efter att ha skallat ihop med Göteborgs Theodor Bjarnason. Sjukgymnast Martin Berg kommer dock med lugnande besked.
– Det handlar om en lättare hjärnskakning. Han är nog spelklar till nästa match.
Hannu Patronen ersatte Ekstrand och gjorde det riktigt bra tillsammans med Marcus Nilsson.
I den 65:e minuten kom nästa byte: Marcus Bergholtz kom in istället för Rasmus Jönsson. Och i slutet fick Erik Wahlstedt göra sina första allsvenska minuter den här säsongen när han bytte av Erik Edman som kämpade med ömmande hälsenor.
– Spelarna gör en väldigt solid insats i dag, säger en nöjd tränare vars lag tagit sig upp i serieledning.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus