Fransson: "För dåligt av mig och backarna"
Ishockey. Rögles målvakt Jonas Fransson var strålande under nästan hela matchen, men när det återstod knappt tre minuter att spela tvingades han att släppa förbi sig Malmös 3–2-mål. Det avgjorde derbyt.
– Det är för dåligt, både av mig och av backarna att släppa in det där målet. Jag borde kanske ha tagit den pucken, säger Fransson och suckar tungt.
Malmös Alexander Barta trampade loss när Rögle hade power play och läge att avgöra. Han kom ensam mot tre hemmaspelare, men lyckades att ta sig förbi och avsluta vid Franssons första stolpe.
– Fram till dess kändes det riktigt bra i hela laget. Det känns som att deras tredje mål är den enda missen vi gör. Det är bara att bryta ihop och ladda om inför onsdag, säger Fransson.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus