Stäng

Dagens datum: Söndag 27 maj 2012

Tjänstgörande webbredaktör:

redaktionen Helsingborgs Dagblad AB Vasatorpsvägen 1 Helsingborg, 251 83 Sweden 56.06314, 12.71498 Tipstelefon: 020-100 180 Växel: 042-489 90 00


5000 kronor för
bästa nyhetstips

tipsa hd

Länkar till annonsering, prenumeration och medlemskap



Sidkarta

A-Ö

2

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö

Skribenter

a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

q

r

s

t

u

v

w

x

y

z

å

ä

ö



Mer om tips och kontakt

Såg du rånet. Har du bilder på branden?

Hör av dig till hd.se. Vi vill ha dina tips.
Vi betalar 5000 kronor för bästa nyhetstips eller nyhetsbild varje månad. Läs mer om villkoren och om hd.se här!

Telefon:
020 - 100180 Gratisnummer
E-post:
tipsa@hd.se

Kontakta hd

Personal:
Söker du någon speciell person?
Kontor:
Här hittar du oss och våra kontor
Läsarbilder:
Har du bilder som du vill ska publiceras på hd.se bland våra läsarbilder? Skicka dem direkt till:
lasarforum@hd.se
Stäng Tipsa
Publicerad 22 januari 2012 kl. 10:14

Vägen till framgång utstakad

Det brukar sägas att Sverige har fotbollsvärldens längsta försäsong. Men varenda minut är välplanerad. Vi satte oss ner med HIF:s assisterande tränare Per-Ola Ljung och lät honom förklara upplägget som ska försvara SM-guldet.


Bildmaterial

HD/NST Britt-Mari Olsson Britt-Mari Olsson

Träningsmatcher

Hur går tankarna när man väljer motstånd i träningsmatcherna? handlar det om en viss nivå på matchen. Bra för att testa det egna materialet, eller lite sämre för att nöta det egna spelet? Sanningen är en annan.

— Jag önskar jag kunde gett ett roligare och mer djuplodande svar, men det handlar om geografi. Vi vill vara så nära hemma som möjligt.

Men ni möter Rosenborg i Trondheim.

— Där handlar det om ett utbyte. Rosenborg kommer hit i sommar.

Under träningslägret i Portugal kommer man möta tyngre motstånd i form av Wisla Krakow, Dinamo Zagreb och Rapid Wien. Men motståndet under träningslägret är sekundärt.

Träningsläger

HIF har två läger inplanerade. Det första i Portugal med tre matcher (och eventuell final) i Atlantic Cup, och därefter ett andra läger i månadsskiftet februari-mars. På det andra lägret finns inga matcher inplanerade.

— Det är lite ovanligt att man spelar matcher så tidigt. Vi använder matcherna i träningssyfte. Förra året spelade ingen mer än två av matcherna, frågan är hur vi reder det i år. Hittills har vi varit 16 spelare och det räcker inte. Vi får internationellt motstånd och en mängdanpassning i matchandet. Vi kommer ha stor nytta av det in i nästa fas, förklarar Per-Ola Ljung.

Målsättningen

Det är spelartruppen som tillsammans sätter målsättningen. Förra året handlade det om att ta tio matcher åt gången och utvärdera efterhand.

— Precis som förra året kommer vi att under ett möte nere i Portugal sätta upp vår målsättning. Det passar bra under ett läger när vi är samlade under en längre tid, säger Mattias Lindström i spelarrådet.

Att sätta upp mål i ett framgångsrikt lag gör det enklare. Det finns vissa nykomlingar i allsvenskan där truppen haft SM-guld som enda målsättning. En knivig situation för tränarna att anpassa sig till då verkligheten ofta säger något helt annat.

— Det är lite lyxigt att vara i HIF. Jag hade varit beredd att köpa alla tokigheter spelartruppen sagt om målsättning, inget är orealistiskt, säger Per-Ola Ljung.

Typ av träning

Träningarna ska vara så matchlika som möjligt. Ändå sker mycket av tiden på liten yta och en krympt plan. Anledningen är bland annat att spelarna belastas mindre samtidigt som spelarna blir mer delaktiga.

— Spelar du på full plan i en halvtimme så har innermittfältarna bollen kanske fyra gånger. På liten plan blir det runt 20-30 gånger, det är samma sak egentligen, förklarar Per-Ola Ljung.

Introduktionsfas: Där försöker man gradvis bygga belastningen

Mängdfas: Då är kroppen i ordning, nu ska träningen allt mer likna de intervaller som finns när säsongen är igång.

Intensitetsfas: Här kommer träningsmatcherna en gång i veckan


FOTBOLL. Tre veckors försäsong är avklarad, knappt nio återstår innan HIF i egenskap av Svenska mästare tar emot AIK på Olympia i Supercupen. Vägen dit är minutiöst planerad av klubbens tränarteam som gör sin tredje försäsong under huvudtränare Conny Karlsson.

— Jämför man med tidigare år så liknar den här säsongen inte de tidigare åren under Conny Karlsson. Det första året, 2010, var när Henrik Larsson slutat och många var osäkra på hur det skulle gå och vilken riktning klubben egentligen skulle ta, förklarar HIF:s assisterande tränare Per-Ola Ljung.

Ingen världsstjärna, men däremot fanns Per-Ola Ljung och Sven Andersson tillsammans med fysteamets Christer Olsson och Martin Berg redan på plats i organisationen. Den person som skulle komma in i sin roll var huvudtränare Conny Karlsson.

— Förra året var däremot truppen redan på plats och vi kunde fortsätta bygga från första dagen. I år har vi helt nya spelare samtidigt som många har rehabtränat. Det innebär att den här perioden känns mer utdragen än vad vi hade velat ha den, säger Per-Ola Ljung och pekar på den inledande ackumuleringsperioden på den tidslinje som innebär HIF:s försäsong.

De senaste veckorna har handlat om att kropparna åter ska vänja sig vid träning efter julledigheten med successiv ökning av träningsbelastningen. En balansgång så att man får med sig en så frisk trupp som möjligt in i nästa träningsfas. En hög skador är inget man önskar.

— Vi får inte jaga tiondelar med explosiv träning och riskera något. Den tiondelen kan vi i stället hämta hem med fotbollsförståelse, förklarar Per-Ola Ljung.

Är ni i form till premiären? Frågan brukar dyka upp ofta, men just den 2 april mot Norrköping på bortaplan där allsvenskan sparkar igång är inget målsnöra för tränarstaben.

— Vi är redo då, men det kommer 29 matcher i serien till och vi måste vara i form till alla, det handlar om att toppa formen varje vecka, någon typ av mickrotoppning.

Något datum för en färdig startelva finns inte i Ljungs värld. Till exempel kommer HIF att ställa upp med två likvärdiga "a-lag" i slutet av försäsongen när det spelas två matcher per helg.

— Klart det är spännande att snacka "när kommer startelvan vara klar", men det datumet finns inte. Redan nu har vi vissa bitar klara för oss och fler svar kommer utefter vägen.

Hade ni tränare, i en perfekt värld, velat ha en färdig trupp 3 januari vid första träningen?

— I en perfekt värld ja, men vi är långt ifrån en sådan. Vi har fått en del småproblem också, vilket inte handlar om slarv från spelarna utan ren otur.

Tiden då det fanns glidare i truppen som slarvade med träningen är förbi.

— Det fanns när jag spelade i division 2 här. Nu klarar man inte av konkurrensen. Kör du slarvstuket så är du ute och det går rätt kvickt, säger Ljung.

Så här ser försäsongen ut för HIF:

2012-01-03 Första träningen

2012-01-23 Går ut på stor plan

2012-01-27 Avfärd till träningsläger i Portugal

2012-01-28 18:00 HIF - Wisla Kraków, Estadio Algarve (Portugal)

2012-02-01 18:00 HIF - GNK Dinamo Zagreb, Estadio Algarve (Portugal)

2012-02-04 21:00 HIF - Rapid Wien, Estadio Algarve (Portugal)

2012-02-05 Ungefär här sätter truppen sin målsättning

2012-02-08 Hemfärd från träningsläger i Portugal

2012-02-17 14:00 HIF – Esbjerg fB, Lebergets IP

2012-02-24 17:00 Rosenborg BK - HIF, I Trondheim

2012-03-02 15:00 Trelleborgs FF - HIF, I Trelleborg

2012-03-03 13:00 Östers IF - HIF, Tipshallen i Växjö

2012-03-07 Avfärd träningsläger på Mallorca

2012-03-15 Hemfärd träningsläger på Mallorca

2012-03-18 14:00 Landskrona BoIS - HIF, Landskrona IP

2012-03-19 16:00 Ängelholms FF - HIF, I Ängelholm

2012-03-24 SUPERCUPFINAL HIF - AIK

2012-04-02 ALLSVENSK PREMIÄR mot Norrköping på bortaplan

Tomas Nilsson 042-489 90 34

Kommentarer

Kommentarer via Disqus

"Ibland behöver du en spark i baken"

ishockey Efter mer än 20 år i Rögles tjänst lämnade Roger Hansson i våras klubben. Nu berättar Roger om hur det kändes att inte få fortsätta och om att få sparken som huvudtränare efter fem veckor. "Självkänslan fick sig en rejäl smäll ", säger han. Läs mer

Det finns 4 kommentarer till artikeln

4 kommentarer

Mark Webber vann i regnigt Monaco

Motor Australiern Mark Webber, som hade pole position, pressades stenhårt i sin Red Bull men höll undan till seger i Monacos Grand Prix före Nico Rosberg, Tyskland, och Fernando Alonso, Spanien.
Läs mer

Franska öppna mästerskapen

Larsson föll direkt i Paris

Tennis Johanna Larsson kan av allt att döma glömma OS i London. Förlusten i första omgången i Paris blev ödesdiger. Men Sofia Arvidsson är plötsligt aktuell.
Läs mer

Svenskt rekord i Elitloppsförsök

Sport Norsktränade Yarrah Boko tangerade svenska rekordet när han vann första försöket i Elitloppet på 1.09,7. Bergsåkerskusken Ulf Ohlsson satt i sulkyn och gav Yarrah Boko ett bra lopp utvändigt.
Läs mer

Beachhandboll

OV laddar för beachparty

Handboll OV Helsingborg rustar för stor strandfest – världens största! Läs mer

Relaterat material

ÄNGLAMILEN

Spöken jagades bort i värmen

Friidrott Den ena ryckte sig till en premiärseger och den andra besegrade ett spöke. Lars Andén och Louise Nilsson knäckte både konkurrenterna och värmen i årets rekordupplaga av Änglamilen. Läs mer

Relaterat material

Nordvästskånska brottningsguld

brottning Fyra nordvästskånska brottare fick gå upp på prispallen när första dagen av SM i brottning i Stockholm avgjordes på lördagen.
Läs mer

SUPERETTAN

Dewee snart tillbaka i träning

Fotboll ÄFF-anfallaren Lester Dewee närmar sig comeback efter sin axelskada. Läs mer

Relaterat material

Fredrik Lindgren vann på Ullevi

Stockholm Svenske Fredrik Lindgren vann GP-tävlingen på Ullevi före amerikanen Greg Hancock. Thomas H Jonasson slutade fyra i tävlingen. Lindgren tappade starten till Hancock men tog sig förbi med en tuff omkörning. Läs mer

Ingen Minni Flemark i EVS

Volleyboll EVS-stjärnan Minni Flemark har bestämt sig. Det blir inget elitseriespel nästa säsong. "Ett beslut som vuxit fram", säger hon. Läs mer


Läsvärda artiklar

Aktuellt i Sport

Här hittar du resultatlistan från Änglamilen den 26 maj 2012.
Läs mer

  1. 16 artiklar om BTK Rekord
  2. 344 artiklar om Basket
  3. 342 artiklar om BoIS
  4. 119 artiklar om Bordtennis
  5. 67 artiklar om Bowling
  6. 130 artiklar om EVS
  7. 25 artiklar om FBC Engelholm
  8. 202 artiklar om FCH
  9. 3000 artiklar om Fotboll
  10. 440 artiklar om Friidrott
  11. 463 artiklar om Golf
  12. 1500 artiklar om HIF
  13. 650 artiklar om Handboll
  14. 13 artiklar om Helsingborgs Basket
  15. 323 artiklar om Innebandy
  16. 2441 artiklar om Ishockey
  17. 407 artiklar om Motor
  18. 266 artiklar om OV
  19. 76 artiklar om Ridsport
  20. 15 artiklar om Råå BTK
  21. 1041 artiklar om Rögle
  22. 36 artiklar om Spader Dam
  23. 47 artiklar om Stattena
  24. 551 artiklar om Tennis
  25. 249 artiklar om Volleyboll
  26. 489 artiklar om ÄFF
  27. 120 artiklar om ÖVK

I helgen spelas mer än 50 matcher från division 4 och nedåt. Hur följer du ditt favoritlag i nordvästra Skåne?

Sportchef:
Lasse Mauritzson | e-post
Sportredaktionen:
Sportredaktionen | e-post

Milanrykte, EM-plats och planstormning under debutsäsongen. Möt Andreas Granqvist.Läs mer

Röglefansen kan sluta hoppas. Fabian Brunnström får chansen att prova vingarna i NHL även nästa säsong.Läs mer

Vår fotbollsbilaga, Avspark 2012, som tar tempen på alla de NV-Skånska lagen inför fotbollspremiären kan nu laddas hem.
Ladda hem bilagan som PDF

Störst i världen! Det kan OV Beach titulera sig nu.Läs mer

Som barn samlade han på ruvor – vid 28 års ålder är det proffssegrar som gäller.Läs mer

2009 var Daniel Berta världens hetaste junior. Tre år senare hittar vi honom på tennisens bakgård. Men varför det blivit så vägrar 19-åringen att prata om.Läs mer

Fyra NV-skåningar finns med i Sveriges EM-lag. Två av dem konkurrerar om samma plats.Läs mer

Då: en slarver som kom till träningen i fel skor. Nu: en 20-åring som gör allsvensk succé i HIF. Möt Loret Sadiku.Läs mer

Småklubbarna stöttar Björn Hellkvists kamp. På hd.se redovisar vi DIN förenings bidrag i kampen mot Parkinson.Läs mer

Här har vi samlat alla artiklar som har med Helsingborgs IF att göra.
Läs mer

Här har vi samlat alla artiklar som har med Landskrona BoIS att göra.
Läs mer

Här har vi samlat alla artiklar som har med Rögle BK att göra.
Läs mer

Det brukar sägas att Sverige har fotbollsvärldens längsta försäsong. Men varenda minut är välplanerad. Vi satte oss ner med HIF:s assisterande tränare Per-Ola Ljung och lät honom förklara upplägget som ska försvara SM-guldet.Hela tidslinjen i större format


Annonser

Se biofilmer från SF att köpa eller reservera här

Toyota RAV4 1,8 2WD -03Silver 13.260 mil
Pris: 79.500 kr

Volvo S80 T6 AWD 4wd 286hk "Rikligt utrustad" -08 Blå metallic 5.225 mil
Pris: 199.900 kr

Citroën C3 VTi 95 Comfort Plus *1 Ägare* -10Röd metallic 1.200 mil
Pris: 119.000 kr

Volvo V70 2.4 140 Kinetic -07 Willow grön metallic 12.000 mil
Pris: 124.900 kr

Subaru Outback BUSINESS 2,5 SKINN AUT -10 Svart metallic 2.900 mil
Pris: 239.900 kr

Volvo S80 2.4 170 Business Plus -02 Silver metallic 6.593 mil
Pris: 79.000 kr

Peugeot 307 SW 2,0 -03 Silvergrå met 14.200 mil
Pris: 49.900 kr

Honda Civic 3 DR -05 Svart 15.000 mil
Pris: 84.900 kr

Fiat 500 by Gucci -12 Pärlemovit 10 mil
Pris: 192.200 kr

Mitsubishi Outlander 2.4i CVT Business *Nav -11 Silky white 2.480 mil
Pris: 249.900 kr


Copyright och information