Diskbråck stoppar BoIS-målvakten
Peter Karlsson har drabbats av ett diskbråck och i jakten på en ersättare är Robin Armandt från Malmö det hetaste namnet just nu.
Fotboll. Den skadade BoIS-målvakten Peter Karlsson har fått sin dom. Smärtan i nacken orsakas av ett diskbråck och det är oklart när han kan vara tillbaka i spel igen.
– Nej, det är väldigt svårt att säga, även om man tydligen kunde se att skadan blivit bättre på röntgenbilderna, säger tränaren Henrik Larsson.
Vi har inte lyckats nå sjukgymnasten Tomas Mårtensson, som är på skidsemester, eller Peter Karlsson själv men helt klart är att Peter blir borta så pass länge att Landskrona måste se sig om efter en ersättare. Ivo Vazgec har varit givet förstaval sedan han värvades förra sommaren, men det behövs en back up och efter testen av Christoffer Eklund från Kristianstad ska BoIS ta sig en titt på Malmökillen Robin Armandt.
– BoIS är en klassisk klubb med en fin historia, så när den här chansen dök upp ville jag verkligen försöka ta den, säger Robin, som i första hand är inbokad för den här veckans två första träningspass.
Bland dem som följer Malmöfotbollen på nära håll rankas Robin Armandt som en av Skånes bästa målvakter och han säger själv att han är redo för spel på en högre nivå än division 1. Tidigare i vinter har 25-åringen tränat med allsvenska Syrianska, men Robin föredrar att stanna i Skåne.
– Jag förstod rätt tidigt att det skulle bli svårt att komma överens med Syrianska och en flytt till Södertälje hade krävt en hel del eftersom jag har familj. Då känns Landskrona som ett mycket bättre alternativ.
Armandt har IFK Malmö som moderklubb men efter spel i Lilla Torg, Klagshamn och Rosengård hamnade han förra året i LB07. Numera står Robin utan kontrakt, även om han skrivit på för division 3-klubben Prespa Birlik.
– Men det var mest för att ha klart med en klubb, om det inte skulle dyka upp något annat. Prespa vet att jag vill uppåt och om BoIS vill ha mig är det inga problem. Jag har inget kontrakt, det är bara min licens som placerats i Prespa Birlik.
Jakten på nya utespelare fortsätter förstås också och nu är det klart att både Fisnik Shala och Armin Pasagic, som testades redan förra veckan, får ytterligare några träningar på sig.
– De har gjort ett gott intryck och vi har bestämt oss för att titta på dem hela den här veckan också, säger Henrik Larsson.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus