Fyll nya arenan med blod och liv!
Att ge något kalla handen har länge varit konservativa Helsingborgs bästa gren. Det vill till att kommunen och idrotten tar ansvar och går hand i hand om inte den nya arenan ska bli ett symboliskt monument som ekar tomt.
Marjan Svab. "Betydande utgift för driften".
"Den väldiga hallen kan möjligen fyllas någon gång vart annat år".
"Det är förståeligt att förslaget anses storvulet och att många ställer sig tveksamma".
Röster om nya arenan? Skulle kunna vara.
Men nu är citaten hämtade från 1953 – pamparna hade namn som Hr Myrenberg, Hr Ekström, Hr Skarstedt och Hr Ågren enligt HD:s skattkista till arkiv – och efter en lång mangling i kommunfullmäktige klubbades förslaget om att uppföra Idrottens Hus till en kostnad motsvarande 5 756 000 kronor den 20 oktober.
Anledningen till kolumnens resa bakåt i tiden var att se vilken grundinställning till en stor arenasatsning politiker, idrottsfolk och allmänheten hade då. Jag fick bekräftat det jag trodde, att 60 år senare är debattens innehåll i stort sett cementerad. Det gäller som bekant många andra projekt. Skyskrapor, kongresscentrat och till och med denna tidning fick göra en opinionspudel när det visade sig att Norra Hamnen var att föredra framför en rostig silo.
Eftersom jag inte har något egenintresse att skydda har jag heller ingen lust att ställa mig på barrikaderna och gläfsa om att allt är skit och att de 380 fonderade miljoner som Helsingborg Arena kostat att bygga hade gjort nytta någon annanstans. Jag inser att Bruce Springsteen och Madonna inte planerar att rädda driften med vardera 20 gig i HA, men arenasatsningen kan väl få en rimlig chans att etablera sig innan man giljotinerar den.
Det är klart att stans styre kanske får höra att de bygger monument över sig själva, samt att det är vansinne att investera 380 millar enbart för att försöka köpa in sig i SVT:s Melodifestivaltivoli.
De klokaste de kan göra är att ta hjälp av de som huset byggs för. Att se till att alla inom idrottsrörelsen ska med. Om det sedan sker genom subventioner, fine. Idrotten gör sig samtidigt självt en otjänst genom att vända arenan ryggen i stället för att se till att fylla den med blod och liv.
Alla slutar som förlorare om de 21 000 kvadratmetrarna glas och stål förblir kallt glas och stål, och där en vaktmästare häckar ensam i spökborgens reception en tisdagskväll i november.
Just i dag ställer sig flera idrotter skeptiska till att utnyttja Helsingborg Arena. Under invigningsdagen av Idrottens Hus, 25 augusti 1957, konstaterade Einar Magnusson, dåvarande ordförande för stadens handbollsallians, att han var positiv men att organisationen redan kontaktat kommunen angående förhöjt anslag eftersom medlemsföreningarna inte mäktade med den höga hyran.
Känns argumentet igen?
Slutnotan för Idrottens Hus blev två miljoner dyrare och hamnade runt 7,5 miljoner. Men idrottspalatset hyllades bland annat av Gustav VI Adolf. För att knyta ihop invigningstalet valde han uttrycket "idrotten är ett samhällsintresse".
Kanske är det detta simpla, men dynamiska, dåtidens eko som bör få en chans att höras även i realtid.







Kommentarer
-
Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.
Kommentarer via Disqus