"Alla fajters är djur – nu vet man varför"
Rögle bröt av sin sommarträning med ett besök hos MMA-fajtern Mats Nilsson. "Alla fajters är djur och nu vet man varför", säger backen Alexander Bonsaksen.
Röglespelarna sitter i en träningslokal i Helsingborg och ställer frågor till fajtern Mats Nilsson. En av dem handlar om dennes senaste match.
– Jag behöver knappast berätta för er hur fruktansvärt det känns att förlora. Men jag gjorde allt jag kunde, jagade min motståndare i 15 minuter och efter matchen såg min näsa ut som ett biltak, säger Mats Nilsson innan han inleder sitt en och en halv timme långa träningspass med elitserielaget.
Att Mats Nilsson inte är någon duvunge är tydligt. Passet var tufft, hårt och annorlunda för Röglekillarna som fick känna på en ny typ av träning.
Backen Alexander Bonsaksen anslöt till laget för två veckor sedan efter sitt VM-äventyr med Norge. Han fick ett välkommet avbrott i vardagen.
– Det här var väldigt kul och annorlunda. Det är viktigt att bryta av mönstret i den vanliga träningen ibland eftersom man gör ungefär samma saker annars. Då är det bra att få något nytt att tänka på, i dag var det lite roligare att träna även om man är trött nu, säger Alexander Bonsaksen efter att ha pustat ut en stund på golvet.
Tränaren Dan Tangnes hoppade in och deltog i en del övningar. Han förbarmar sig över den kommande träningsvärken innan han säger:
– Mats inspirerade verkligen mig och det verkar som att han nådde fram till spelarna också. Här är leenden överallt. Det här var nytt tänk, ny miljö och ny träning vilket är viktigt för den mentala delen.
Rögle ringde Mats Nilsson och frågade om de kunde få en holmgång i ny miljö. Efter att ha levererat just detta och pressat Röglekillarna mot maxgränsen konstaterade Mats Nilsson att hans förväntningar infriades.
– Jag hade höga förväntningar på dem eftersom de är idrottsmän och elitatleter. Trots att det var ny mark för dem så levde de upp till förväntningarna med en härlig inställning. Det märks att de är ett bra lag eftersom de hjälps åt hela tiden och jag blev positivt överraskad över deras fysiska status, säger Mats Nilsson
– Jag får alltid näring av att träffa idrottsmän som strävar efter sina mål. Jag får ut någonting av att se andra kämpa hårt. Det kanske är sadistiskt, jag vet inte...
Mats Nilsson ler brett. Han passade även på att gå en match i ringen mot junioren Tobias Törnkvist. "TT" stod upp bra inför de jublande lagkamraterna, en av dem som vrålade högst var Alexander Bonsaksen.
– Alla fajters är djur och nu vet man varför, han ser sjukt bra tränad ut. Nu får man gå in på Youtube och kolla lite filmer på hans fajter, och se om han är bra eller inte, säger han och garvar.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


