Rögle nästa för Fredrik Warg

Ishockey Publicerad 20 juni 2012 kl. 04:00
  • Fredrik Warg.Foto:  Håkan Nordström / SCANPIX /

Fredrik Warg flyttar hem till Sverige. Fast ändå inte. "Det blir som utomlands för mig", säger Rögles senaste nyförvärv om att spela i Skåne.

På hans CV finns bland annat över 500 elitseriematcher, 85 landskamper och tre SM-silver. Det är alltså ett meriterat nyförvärv som har skrivit på för Rögle.

– Att spela i en nykomling som vill etablera sig i elitserien blir en ny erfarenhet och jag ser fram emot det, säger Fredrik Warg.

Hans kunskaper om sin nya klubb är begränsade.

– Jag vet typ ingenting mer än att det har mycket duktiga yngre killar. Och sen har jag spelat med Mathias Tjärnqvist i landslaget, säger Warg som spelat i den blågula landslagsdressen sju år i rad.

Den 33-årige centern spelade senaste säsongen i KHL-laget Dinamo Riga. Och blev en erfarenhet rikare på många plan.

– Det har gett mig jättemycket. Det är en annan mentalitet där borta och man fick lära sig att i första hand ta hand om sig själv, både på och utanför isen.

– Hockeymässigt är det en kanonliga, det går lite fortare där och det är en väldigt individanpassad hockey. Sen blir det ju tyvärr mycket resande.

Rögle var inte den enda klubb som ville ha Wargs namnteckning på ett kontrakt.

– Jag var öppen för så gott som allt, men om jag skulle stanna utomlands skulle det vara något väldigt bra. Jag var inte beredd att sätta mig långt in i Ryssland. Rögle visade stort intresse och jag har känt att de verkligen vill ha mig.

Han beskriver sig själv som en spelare som alltid försöker ge hundra procent och göra allt för laget. Enligt sportchef Pelle Svensson är han även en ledare som från tiden i Skellefteå är van vid att spela med egna unga talanger och som kommer bli en viktig kugge för att slussa in Rögles yngre spelare.

– Om jag är en ledare får andra bedöma. Jag försöker vara drivande och positiv på isen, vara mig själv, säger Warg.

Han är född i Boliden och har tidigare endast spelat i Norrlandslag i Sverige.

– Så det blir som att spela utomlands nu. Men jag har några kompisar som spelat i Rögle och de har bara pratat gott om staden och klubben.

Kontraktet är på två år.

– Jag tycker det är bra. Då visar båda parter att man verkligen tror på detta.

Redan i dag dyker han upp i Ängelholm, om så bara för en dag (presenteras på föreningens årsmöte i kväll). Den permanenta flytten från sin nuvarande bostadsort Örnsköldsvik är inte inplanerad än, men blir troligen i slutet av juli.

Sara Johansson
0435-75 95 17

Textförstoring

Dela

Fredrik Warg

Center, högerskytt

Längd: 186 cm

Vikt: 90 kg

Moderklubb: Bolidens FFI

Landskamper: 85 A, 23 J

Mästerskap: J18-EM 1997, VM 2007 & 2008.

Medaljer: J18SM-guld 1996 med MoDo, JEM-silver 1997, SM-silver 2000 och 2002 med MoDo samt 2011 med Skellefteå.

Läs mer

Kommentarer

Sport