Tornéus till EM-final
Michel Tornéus behövde bara ett hopp för att ta sig till EM-finalen i längd.
Michel Tornéus behövde bara ett hopp för att ta sig till EM-finalen i längd. Svensken hoppade 8,07, tangerat säsongsbästa, och klarade därmed kvalgränsen 8,05 redan i första försöket.
Kvalframgången kom som ett skönt kvitto för Tornéus, som haft otur med både väder och plankträffar tidigare under säsongen.
— Jag har ju känt ända sedan Diamond League-galan i Rom att jag hoppar långt, jag har bara trampat över väldigt mycket, säger han.
— Det känns jätteskönt och jag hade till och med marginaler på plankan. Men när det väl är final har jag inte råd med det. Då måste jag flytta fram.
För den andre svensken i längdkvalet, Andreas Otterling, funkade det dock inte alls. Hans kval slutade med tre underkända hopp.
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


