Hampus redo för NHL-äventyret
Om ett par veckor lämnar han Rögle för världens bästa liga. Hampus Lindholm har bestämt sig för att ta chansen. "Jag hittade ingen anledning att tacka nej", säger han.
Den vanligtvis så lugne Jonstorpspågen Hampus Lindholm svarar i telefon och berättar att han skrivit på ett treårskontrakt med Anaheim Ducks i NHL.
Man hör lyckan i hans röst.
– De vill att jag ska komma över och försöka ta en plats – och det har jag bestämt mig för att göra. Jag har tänkt på det här ett tag och nu när chansen finns så hittade jag ingen anledning att tacka nej. Det är bara att tuta och köra, säger Hampus.
Efter att ha gått som förste svensk och nummer sex totalt i draften åkte Hampus över till Anaheim för att delta i klubbens utvecklingsläger. Jonstorpspågen imponerade så pass mycket på ledningen att de bestämde sig för att erbjuda honom ett kontrakt direkt.
– Det hade säkert kommit fler chanser om jag hade bestämt mig för att tacka nej nu, men man kan inte alltid tänka på att stanna kvar där man är hela tiden. Jag har en bra känsla och har varit i Anaheim mycket. Allt runtomkring känns bra och det är bara att göra allt för att ta en plats i laget, säger Hampus.
Ni känner till historien vid det här laget. Hampus lyftes upp i Rögles A-lag under förra säsongen, gjorde succé och var en stark bidragande orsak till att laget avancerade till elitserien.
Efter att ha spelat seniorhockey en halv säsong tar han nu steget till NHL.
– Rent spelmässigt gäller det att ha det i sig. Sen gick det bra på campen. De hade några andra backar där och då tyckte jag att det gick minst lika bra, om inte bättre, för mig, säger Hampus försiktigt.
18-åringen personifierar ordet "jordnära". När Sporten frågar Hampus om pojkdrömmen gått i uppfyllelse blir han tyst en stund innan han säger:
– Visst, det här är riktigt stort, men samtidigt bara en början och man ska inte bli alltför uppspelt. Man ska inte börja klappa och heja förrän man väl tagit steget och spelat några matcher. Det kommer inte att bli någon dans på rosor.
Hampus kommer att träna med Rögle ett par veckor till innan äventyret i Anaheim väntar.
– Det är självklart tråkigt att lämna Ängelholm, Rögle och killarna i laget. Men sådan här är hockeyn. Det flyger spelare kors och tvärs under silly season och det finns inte många som spelar i en och samma klubb under hela sin karriär.
Blir du rik nu?
– Den biten bryr jag min faktiskt inte om. Mitt mål är att ta en plats i laget, säger Hampus.
Talangens karriär kommer nu att fortsätta på andra sidan Atlanten i stället för i Lindab Arena inför hemmapubliken i elitserien.
– Men kommer jag tillbaka är det alltid Rögle som gäller, meddelar Hampus och tackar för intervjun.
Framgångssagan om Hampus Lindholm har hittills varit kort, intensiv och smått osannolik.
Allt talar dock för att den bara har börjat...
Kommentarer
- Genom att kommentera på hd.se så godkänner du våra regler.


