Wissman tar ny sats efter OS-missen

Friidrott Publicerad 19 juli 2012 kl. 04:00
  • Det blev ingen OS-biljett för Helsingborgs sprinteress Johan Wissman, men livet går vidare och i kväll tävlar han i Karlstad.HD/NST Sven-Erik Svensson

Johan Wissman har deppat färdigt och efter det misslyckade OS-kvalet tar han sikte på resten av säsongen.

Den desperata jakten på en OS-biljett misslyckades kapitalt och det är klart att Johan Wissman var grymt besviken när han insåg att det inte skulle bli någon resa till London. Men Helsingborgs sprinteress har laddat om och inför kvällens nystart i Karlstad försäkrar hans tränare Kenth Olsson att Johan kommit över det värsta.

– Det är klart att Johan känt en stor press och alla har ju hela tiden kommit fram och frågat när han skulle klara den där kvaltiden. Nu vet jag att han har svalt den värsta besvikelsen och nu känner han närmast lite av befrielse när OS-spöket har släppt, säger Kenth.

Efter OS-finalen för fyra år sedan har IFK-stjärnan haft stora problem med skador och redan ifjol hamnade Johan Wissman utanför den svenska VM-truppen. Då tyckte han ändå att han äntligen hittat rätt och att kroppen började kännas bättre igen. Årets säsongsupptakt; med 20,57 på 200 och 46,24 på 400, lovade också mycket mer.

– Formen har varit bra hela tiden. Men det har suttit mentalt, Johan har spänt sig när de andra löparna har kommit ikapp och ta bara semifinalen i EM där han länge sprang riktigt bra men såg ut som en pinne på upploppet.

Wissman missade EM-finalen; han rankades som tia efter 46,35, men jagade i sista stund OS-kvaltiden 45,10 även i Sollentunas GP och Världsungdomsspelen i Göteborg. Där blev det 46,74 respektive 46,26 – och därmed var loppet kört.

– Vi har inte toppat formen, vi hoppades det skulle räcka ändå, för annars skulle han ju aldrig ha något att hämta i London. Så nu ska det förhoppningsvis finnas mer att hämta under resten av säsongen.

SM och Finnkampen blir det stora målen, men redan i kvällens svenska GP-gala på Tingvalla är Johan Wissman igång igen. IFK-aren springer 200 meter och går bland annat en tuff match mot färske EM-finalisten Nil de Oliveira.

– Johan har varit hemma i Helsingborg och vi har tränat rätt hårt en vecka. Men jag räknar med att han ska kunna göra 20,70, säger tränare Olsson.

Förutom Johan Wissman är också klubbkompisarna Bejamin Olsson, 100 och 200 meter, och Isabell Norstedt, 800 meter, anmälda till kvällens TV-sända tävling. Dessutom har Klippans Sarah Lahti (som var långt från hinderfinalen efter 11.23,61 i sin JVM-start förra veckan) engagerats som farthållare på 3000 meter.

Lennart Norlöv
0431-842 41

Textförstoring

Dela

Kommentarer

Sport